KÉK TÓ ÜDÜLŐFALU PROJEKT
BLUE LAKE HOLIDAY VILLAGE PROJECT

1. BEVEZETÉS

 

A Támogatás indoklása

 

Jelen Támogatás indoklásaként a következő tényeket ismertetem.

A célingatlan városának és térségének jelentős turisztikai erőforrása van, mely jelenleg szinte teljes mértékben kihasználatlan. Ennek folyamatában a következő röviden bemutatott indoklásokkal jellemezhető a Támogatás Szükségessége.

  1. Társadalmi szempont: a Közösség az Üdülőfalu bezárása óta jelentős változáson ment át, mely hatással volt az összetartó erőre és a közösség formáló képességekre is. Egyrészt a folyamatos elvándorlás, munkanélküliség és elöregedés ellentételezéseként egy a városi életmód pozitív változását idézheti elő a vállalkozás megnyitása és üzemeltetése.

  1. Gazdasági szempont: a város bevételi forrásként is jelentős indokot hozhat fel arra, hogy az Üdülőt ebben a formában, mint turisztikai létesítményt üzemeltessék, többek között a helyi iparűzési adó és idegenforgalmi adó bevételei hozhatnak kiemelt bevételt, de a turizmus fellendülésével közvetett módon a helyi vállalkozások bevételét is növelhetjük.

  1. Környezetvédelmi szempont: A területen található egy védett forrás, egy közel 14 hektáros parkerdő, mely rengeteg növény és állatfaj állandó lakóhely védettségének tekinthető a környező területen változó erdőgazdálkodások általi ritkítások és tarvágások mellett. Ezen kívül a terület nagysága a levegő tisztaságát is elősegíti nagy zöld felületével.

  1. Állatvédelmi szempont: az állatsimogatóban és állatparkban, ezenkívül a „horgásztóban” és a parkerdőben jelentős védett állatot tudunk in situ védelemben részesíteni.

  1. Turisztikai szempont: Az ember többsége ma már az urbanizáció hatására a városokba költözött, mely zsúfolt, nyüzsgő és hangos. Innen menekülnek sokszor a természetbe, mely turisztikailag olyan igényeket teremtett, mint a csendes környezet, kulturált dolgozók, aktív és passzív, valamint egy a külvilágtól elzárt pihenési lehetőség.

  1. Térségi szempont: A térség jelenleg a Balaton Kiemelt Üdülő Körzetéhez tartozik, mint ilyen Kiemelt Fejlesztési Terület, azonban egyben a város ezt megelőzőleg Halmozottan Hátrányos Településként volt nyilvántartva, melynek kiváltó számadatai nem változtak. A térség szempontjából szükséges, hogy a Balaton parti települései mellett a háttértelepülések is segítséget kapjanak, lehetőséget a felemelkedésre.

 

Ez csupán nagy vonalakban mutatja be azokat az indokokat, mely arra késztetett minket, hogy megkezdjük egy az ingatlan megóvására, a térség megmentésére szolgáló vállalkozás projektjének megtervezését. A Támogatás leírásában kifejtünk minden indokot mely megalapozza a Támogatást.

 

 

1.1. Pályázati adatlap összesítés

 

Pályázó adatai

Név

Varga Sándor

Születési dátum, hely

1982. 02. 24. Nyíregyháza

Anyja neve

Makó Jolán Írén

Lakcím

8697 Öreglak, Arany János utca 22.

Adóazonosító jel:

8420571997

Telefonos elérhetőség

06 20 220 59 52

Elektronikus elérhetőség

vsprojekt24@gmail.com

 

Pályázat adatai

Főtevékenység

Szálláshely szolgáltatás, turisztika

Támogatási cél

Ingatlanvásárlás, felújítás, üzemeltetés megkezdése

Pályázati helyszín

Magyarország, Somogy megye, Lengyeltóti

Projekt ingatlan neve

Kék Tó Üdülőfalu

Projekt ingatlan mérete

  • ~ 24 hektár

Projekt ingatlan tevékenységei

  • Szálláshely szolgáltatás,

  • Étterem és bár szolgáltatás

  • Kereskedelmi szolgáltatás

  • Kemping szolgáltatás,

  • Strandfürdő szolgáltatás,

  • Horgásztó szolgáltatás,

  • Sportpálya és egyéb sportolási lehetőség szolgáltatás,

  • Tanösvény és parkerdő,

  • Állatsimogató,

Operatív programokkal való egyezés

  • Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP)

  • Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP)

  • Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP)

  • Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP)

  • Vidékfejlesztési Program (VP)

Területi stratégiához való illeszkedés

  • Europa 2020 Stratégia

  • Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030

Indikátorok száma

11

Tervezett beruházási összeg

~900.000.000 Ft (2022-)

Támogatás mértéke

1. 100.000.000 HUF (Forint) hitel Önrész

Projekt hatása a helységre

Rendkívül magas

Projekt hatása a térségre, járásra

Magas

Projekt hatása megyei szinten

Közepes

Projekt munkahely teremtése

50-100 munkahely (2022-2024)

Projekt várható évi bevétele

~ 250 millió forint

 

 

1.2. TÁMOGATÁS TÁRGYA ÉS CÉLJA

 

A Fonyódi Járás Lengyeltóti Kistérségének társadalmi és gazdasági helyzete régóta problémákkal küzd, mely más hasonlóan Halmozottan Hátrányú Településekhez csupán foltozgatással tudtak eddig szintet tartani, vagy romlását lassítani. A folyamatos helyzetjavításhoz elengedhetetlen egy gyökeres változtatás a térség életében, olyan szinten, mely nem csupán kismértékben javítja az itt élők életminőségét, hanem fokozatosan, illetve egymáshoz kapcsolódva több lépcsőn át növelheti a fejlődés lehetőségének mértékét. Azonban a legtöbb jelentős hatású üzleti cél és vállalkozás tekintetében mindig hátrány, hogy nem megfelelő az Önerő mértéke.

 

Jelen Közösségi Támogatás kérésének a tárgya tehát egy olyan lehetőségekhez mérten életképes és fenntartható, a térség számára kiemelten fontos vállalkozás újraindítása, mely a bevételteremtésen túl többek között közösségi helyként, munkahely teremtésben és vendéglátó egység üzemeltetésben is értéket jelent a lakosságnak a térségben.

 

A Közösség Támogatásával lehetőség nyílik a térség gazdasági és társadalmi fejlődéséhez, az önkormányzat fejlesztéseinek elősegítéséhez, egyes civil szervezetekkel való együttműködéssel gyakorlati segítséghez, ezzel hozzájárulva az Európai Uniós és a Magyar Kormány által elfogadott Operatív Programok és célkitűzések teljesítéséhez.

 

A beruházási célunk a jelenleg 8 éve üzemen kívül helyezett és a tulajdonosai által értékesíteni kívánt ingatlan megvásárlása, lehetőség szerinti felújítása és üzemeltetése, valamint az üzemeltetés során egy kiemelt színvonal elérése mind a turisztika, mind az egészség és ifjúságnevelés, mind pedig a rendezvényszervezések tekintetében, a jelenlegi térségi hozzáállást elhagyva a szezonalitás folyamatos megszüntetésével. Ezzel teljes éves munkalehetőség és éves bevételtermelés és látogatottság érhető el. A Kék Tó Üdülőfalu Lengyeltótiban található, Somogy megye Balatoni Üdülőkörzetében, Fonyódtól és Balatonboglártól megközelítőleg 15km-re. Turisztikai szempontból több célú turisztikai célirány található itt, a történelmi jellegtől egészen a kerékpáros turizmusig. A térségben található látványosságok ezt eltekintve nem kapnak nagy hírverést, a jelenlegi adatok alapján azonban nagy létszámú látogató és célközönséget érdekelne a Projekt Megvalósítása.

 

A Támogatás összegyüjtésének célja elsődlegesen a szükséges vállalkozás indítási összeghez szükséges ingatlan megvásárlásához a hitel Önerejéne biztositása. Amennyiben nem sikerül összegyüjteni a megfelelő összeget, illetve nem sikerül a hitelkérelem, úgy a összegyüjtött összeg Kezdőtőkéként rendelkezésre állása.

 

1. CÉL: Az ingatlan megvásárlása és felújítására szükséges, mivel a tulajdonosok egyébként is értékesíteni szeretnék az ingatlant, ezért ennek ügyintézése meglehetősen egyszerű. A szükséges összeg: 100 millió Forint. 

 

 1.3 Tervezett keretösszeg és forráslehetőség meghatározása

 

Tervezett keretösszeg

1. Ingatlanvásárláshoz és Felújításhoz Önerő : 100 millió forint

 

A Közösségi Támogatás elengedhetetlen a projekt indításának finanszírozására, melynek indítása kizárólag az ingatlan megvásárlására és a beruházási összegre vár. 

 

Közösségi finanszirozás: A közösségi finanszírozás (crowdfunding) egyszerűen megfogalmazva az, hogy te előleget tudsz kérni a már, vagy még el nem készült termékedre, szolgáltatásodra egy online oldal segítségével.

 

Az igényelt támogatási összeg készpénz támogatás, mely

1. A paypal számlára gyüllik, és 

2. A szükséges összeg összegyüjtése után letéti vállalkozói számlára kerül. 

 

Opciós megoldási lehetőségek figyelembe vétele:

A Támogatások küldsénél vegyék figyelembe, hogy a  Projekt megvalósitásához szükséges egy bizonyos nagyságú összeg, amennyiben a megfelelő összeg nem áll rendelkezésre, úgy választhatólag vissazküldésre kerülhet a támogatási összeg. Azonban a minimális beruházási összeg mellett is az elsődleges szempontom továbbra is, hogy

Találjunk közösen megoldást, ha szükséges.

 

 

 1.4          Támogatásotokat Kérő

A szervezet bemutatása, táblázat készítése és a szükséges adatok megadása. Pályázó minősítése a kizárások tekintetében.

Támogatást Kérő neve(Képviselő):                                                                      Varga Sándor

Támogatási cél vállalkozás teljes neve                                                                                        Kék Tó Üdülőfalu Kft. (kkv)

Gazdálkodási formakód,                                                                                                              Korlátolt Felelősségű Társaság

Főtevékenysége                                                                                                                             TEÁOR - 5510 – Szállodai szolgáltatás

Helység                                                                                                                                         MAGYARORSZÁG, Lengyeltóti Rákóczi Ferenc utca 2.

 

Képviselő adatai

Név:                                                     Varga Sándor

Képviseleti jog                                     Teljeskörűen

Beosztás                                               Cégvezető

Telefon                                                 20-220 5952

E-mail cím                                           vsprojekt24@gmail.com

 

A Kék Tó Üdülőfalu Kft, egy már előzőleg ugyanezen területen, ugyanilyen néven működött 2011 ben szolgáltatás szüneteltető majd megszűnő vállalkozás projekt által tervezett utóda, mely a jelenlegi tulajdonosoktól való ingatlan vásárlást követően kezdi meg a projekt fizikai megvalósítását, majd üzemeltetését.

 

A cél az eredeti Üdülőfalu létesítmény szolgálatatásainak felújítása, fejlesztése és üzemeltetése.

 

A vállalkozás projektcég, mely a projekt teljes megvalósítása érdekében létrehozott gazdasági társaság, A cég a projekt megvalósítása után is tovább működik. Ennek a kis és középvállalkozási cégformának a kiválasztása a jelenlegi szabályozásoknak megfelelően lett kiválasztva. Személyzeti dolgozó létszáma nem éri el a 250 főt, árbevételünk sem éri el a 50 millió Euro-t, ezenkívül Korlátolt Felelősségű Társaságként kizárólag szándékos károkozás esetén felel az ügyvezető a saját vagyonával, a cég vagyona a törzstőke, mely a jelenlegi jogszabályok alapján minimum 3 millió forint.

 

Tevékenységi körük magában foglalja a szállodai szolgáltatásokat, kemping szolgáltatásokat, vendéglátást, strandszolgáltatást és egyéb szabadidős tevékenység szolgáltatását, a Tanösvénytől az Állatsimogatóig.

 

Főbb területek:

Szállodai és Kemping szálláshely foglalás

                                                                           37 szobával és 510 férőhelyes meglévő kempinggel várjuk vendégeinket.

Éttermi és egyéb vendéglátás szolgáltatás

                                              80 férőhelyes meleg konyhás étteremmel, különálló (más szinten található) bárral és egyéb kereskedelmi vendéglátó hely szolgálja ki az idelátogatókat.

 

Főbb tevékenységi körök

Szállodai szolgáltatások –                      szálláshely foglalás saját parkolóval, a la carte és fél panziós ellátásban

Kemping szolgáltatás –                          szálláshely foglalás, kerékpártárolóval, pihenővel és szociális épülettel

Strandszolgáltatás –                               kölcsönzési lehetőséggel, szociális épülettel és vizicsúszdával

Vendéglátás –                                         éttermi, bár és büfé jellegű étel és ital kiszolgálással

Rendezvényszervezés és lebonyolítás – helyi szinten

 

A cég felépítése

A vállalkozás ügyvezetője egyben a szolgáltatási létesítmény vezetője is lesz, a projektben pedig mint projektvezető szerepet vállal. Ezen kívül kezdeti vezető szerepet a létesítmény vezető helyettes tölt be, mely a Projekt kivitelezése közben koordinátori szerepet is betölt.

A további munkakörök megegyeznek a turisztikai vállalkozásokban megtalálható felépítéssel, mint amilyen az irodai dolgozók, szállodai és éttermi dolgozók, kereskedelmi dolgozók és egyéb a fenntartáshoz és üzemeltetéshez szükséges dolgozók.

 

Hierarchikus rendszert figyelembe véve gyorsabb a döntéshozás, amennyiben kevesebb vezetői kézen megy át egy probléma megoldása vagy egy fontos döntés meghozatala. A döntések felelősségének kijelölésével a dolgozókat is aktívan bevonjuk a vállalkozásba, ezáltal nem érzik magukat feleslegesnek, pozitív gondolkodásmódjuk pedig kihat a munkára, melyet a vendégek is megéreznek.

 

Szükségesnek tartjuk, hogy a térség gazdasági hanyatlása szempontjából elsősorban helyi és térségi munkaerőt foglalkoztassunk, képezzünk ki, azonban ennek korlátai miatt személyzeti szállás meglétével bárhonnan fogadunk a cégnek és az üzemeltetésnek megfelelő személyt.

 

  1.6          Projektbe bevont személyek és csoportok

 

A projektben különböző célok elérése érdekében magánszemélyeket, vállalkozókat és csoportokat vonunk be, melyekkel a vállalkozásunk legfőbb célja a fenntarthatóság folyamata. Lényegét tekintve minden egyes résztvevő hozzájárul a vállalkozás sikerességéhez.

Az itt felsorolt csoportjellemek csupán tájékoztató jellegűek. A tényleges megnevezett személyek és csoportok változhatnak, a jelenleg kiválasztott résztvevők pedig az üzleti tervben megtalálhatóak.

1. A projektbe bevont közvetlen munkavállalók

1.1. Projektmenedzsment

Projektvezető

Projektkoordinátor

Projektadminisztrátor

Projekt jogi asszisztens

1.2. Üzemeltetési csapat

Létesítményvezető

Létesítményvezető helyettes

Adminisztrátor

Biztonsági szolgálat

Szállodai dolgozók

Éttermi dolgozók

Konyhai dolgozók

Kereskedelmi egységben dolgozók

Egyéb munkavállalók

 

2. Projekt közvetett munkavállalói

 

2.1. Vállalkozók

Iparos vállalkozók: Kőművesek, Burkolók, Asztalosok, Festők, Szigetelők, Villanyszerelő, Víz-gáz és központi fűtés szerelő,

Élelmiszeripar: Pékség, Zöldség-gyümölcstermesztők, Borászat és Pálinkafőzés, Üdítőital gyártás,

Kereskedés:     Tüzép, Textília, Elektronika és Informatika, Vegyes Nagykereskedés (METRO),

Szolgáltatás:    Patyolat, Rendezvényeszköz bérlés (sátor, asztal, szék, felfújható vizikalandpark stb.), Gép eszköz bérlés (fűrész, ágapritó, fűnyírótraktor stb.), Könyvelés, Bérszámfejtés, Monitoring,

 

2.2. Szórakoztatás

Állandó: Turisztikai szakértő, Animátorvezető,

Időszakos: animátorok

Egyéb: előadók (tánc, ének stb.), bemutatók (sport, hobbi, művészet stb.), oktatók (sport, hobbi, művészet stb.),

 

3. Egyéb projektbe bevont személy és csoport

 

3.1. Partnerek

Turisztikai vállalkozók:      horgásztavak, fürdők, szállodák és panziók, wellness központ, lovastanyák – lovardák,

Civil szervezetek:                szabadidős egyesületek (pl. turistaegyesület), alapitványok,

Oktatási intézmények:        óvodák, általános iskolák, közép és felsőfokú oktatási intézmények,

 

3.2. Média

Televíziók és internetes televíziók (helyi és országos televiziók, youtube csatornák, stb.)

Rádiók (helyi és országos rádióállomások)

Internetes médiafelületek (közösségi média, blogok és weboldalak, tusi

Nyomtatott sajtó

 

3.3. Hatóság

RendvédelemHonvédelem: kölcsönös együttműködés, és rendezvényeken, programokon való részvételi lehetőség, bemutatók-előadások révén.

Katasztrófavédelem: kölcsönös együttműködés, és rendezvényeken, programokon való részvételi lehetőség, bemutatók-előadások révén.

Mentők és Egészségvédelem: kölcsönös együttműködés, és rendezvényeken, programokon való részvételi lehetőség, bemutatók-előadások révén.

Egyéb hatósági csoportok: kölcsönös együttműködés, és rendezvényeken, programokon való részvételi lehetőség, bemutatók-előadások révén.

 

3.4. Hivatal

Önkormányzatok: helyi, térségi, országos és nemzetközi önkormányzatok: kölcsönös együttműködés, és rendezvényeken, programokon való részvételi lehetőség, bemutatók-előadások révén. Rendezvények szervezésének lehetősége, valamint kedvezmények biztosítása.

Kormányhivatalok: helyi, térségi, országos és nemzetközi kormányhivatalok: kölcsönös együttműködés, és rendezvényeken, programokon való részvételi lehetőség, bemutatók- előadások révén. Rendezvények szervezésének lehetősége, valamint kedvezmények biztosítása.

Egyéb hivatalok: helyi, térségi, országos és nemzetközi hivatalok: kölcsönös együttműködés, és rendezvényeken, programokon való részvételi lehetőség, bemutatók-előadások révén. Rendezvények szervezésének lehetősége, valamint kedvezmények biztosítása.

 

A projektbe bevonásra kerülő résztvevőkkel kapcsolatos célok:

  • Szállodai szállóvendégek növelése

  • Kemping szállóvendégek növelése

  • Éttermi vendégek növelése

  • Rendezvény számok növelése

  • Rendezvények látogatottságának növelése

  • Bevétel növelés és fejlesztések mihamarabbi megvalósítása

  • Ingatlan tehermentesítése, tulajdonjog tisztázása

 

 1.7. Pályázat szerkezete


 

Támogatási pályázat típus:                              Közösségi finanszirozás

Támogatási Program inditása:                         2022.

 

1. Támogatás kritériumai és hiánypótlás

 

1.1. A projekt műszaki-szakmai tartalmával és a megvalósítással kapcsolatos elvárások

 

A Közösségi FInanszirozási forrásból támogatott projekt kedvezményezettje köteles a projektre vonatkozó környezetvédelmi és esélyegyenlőségi jogszabályokat betartani, a projekt által érintett területen a védett természeti és kulturális értékeket megőrizni, a fennálló vagy a beruházás során keletkezett környezeti kárt és az esélyegyenlőség szempontjából jogszabályba ütköző nem-megfelelőséget legkésőbb a projekt megvalósítása során megszüntetni.

 

 

A fejlesztéshez kapcsolódó nyilvános eseményeken, kommunikációjában és viselkedésében a támogatást igénylő esélytudatosságot fejez ki: nem közvetít szegregációt, csökkenti a csoportokra vonatkozó meglévő előítéleteket.

 

Kizárólag olyan Projekt kerülhet a Közösségi Finanszirozásból támogatásra, melyek:

 

  • reális üzleti terven alapul és hosszú távon fenntartható;

  • a célcsoport igényeinek megfelelően kerül kialakításra;

  • hozzájárul a településen a vendégéjszakaszám növekedéséhez;

  • hozzájárul az egy turistára eső költés növekedéséhez;

  • hozzájárul a látogatószám növekedéséhez.

 

További általános előírások:

 

  • A támogatott Projektnek kapcsolódnia kell más turisztikai szolgáltatásokhoz, már létező attrakciókhoz, vagy az Operatív Programokban megvalósuló turisztikai fejlesztésekhez.

  • A megvalósításhoz szükséges humánerőforrásnak a Projekt Fizikai Kivitelezésének (2022. január-április) kezdetén rendelkezésre kell állnia.

  • A fejlesztéssel érintett desztinációban komplexen elérhetők turisztikai szolgáltatások (szálláshely, vendéglátás).

  • A projekt üzleti lehetőséget kell, hogy biztosítson kkv-k számára, amelynek módját projektgazda az üzleti tervében bemutatja.

  • A turizmus szezonális ingadozásának csökkentése érdekében a támogatott vállalkozásnak a fenntartási idő végére egész évben, de legalább az év 270 napján nyitva kell tartani. Továbbá az egyes turisztikai attrakciók főszezonjában legalább heti 5 napon, naponta min. 8 órában kötelező a nyitva tartás, a szünnap nem eshet szombatra, vasárnapra és ünnepnapra (kivéve december 25. és január 1.). A 270 napos nyitvatartási kötelezettség alól kivételt képeznek a természetes fürdőhelyek, amelyek esetében 4 hónapos folyamatos főszezoni nyitva tartás az elvárt, valamint szabadtéri rendezvényhelyszínek ahol évi 200 napos nyitvatartást kell biztosítani.

  • A támogatott létesítményekben minden esetben biztosítani kell a szelektív hulladékgyűjtés feltételeit mind a látogatóterekben, mind az üzemeltetés során.

  • A projektnek valós piaci igényre vagy lehetőségre kell megoldást, javaslatot nyújtania, reális tervezésen kell alapulnia, amit az egységes módszertan alapján Üzleti tervben (reális, piackutatáson alapuló kereslet-kínálatelemzés, megvalósítható célok, a projektgazda lehetőségeivel összhangban álló, megalapozott üzleti modell és működési feltételek, valós együttműködések bemutatása) támaszt alá.

  • A projekt esetében kötelező valamilyen szakmai együttműködést megvalósítani, és azok tartalmát és formáját az üzleti tervben bemutatni. Ezek lehetnek más attrakciók, turizmusban érintett szervezetek és kiemelt figyelmet kell fordítani a vállalkozásokkal (kkv-kal) tervezett együttműködésekre.

  • Részletes marketingstratégia készítése szükséges, melynek benyújtására legkésőbb az első mérföldkő keretében sor kell, hogy kerüljön.

 

1.2. Vonzerőhöz kapcsolódó üzleti marketing-tevékenységgel kapcsolatos elvárások:

  1. Részletes marketingstratégián alapul;

  2. Konkrét promóciós akciókra bontott és előzetesen beárazott;

  3. Korszerű, hatékony on-line eszközöket helyezi előtérbe;

  4. Célcsoport orientált szemléletű: a fejlesztés tervezett célcsoportjának igényeit, fogyasztói sajátosságait figyelembe veszi.

 

1.3. Ingatlan felújítás, bővítés, átalakítás esetén a beruházásnak meg kell felelnie a projektarányos akadálymentesítés követelményeinek:

 

A projekttel érintett ingatlanon végrehajtott bármely fejlesztési tevékenység során figyelembe kell venni az összes érintett fogyatékossági csoportra vonatkozó akadálymentesítési követelményeket. Ez festés/mázolásnál a vakok és gyengénlátók érdekében, a megfelelő színkontrasztok kialakítását jelenti (nyílászáró tokszerkezeteinek falfelülettől és/vagy ajtólaptól eltérő színű mázolása). Elektromos hálózat teljes felújításánál pl.: a helyiségek kapcsolóit a mozgáskorlátozottak számára elérhető magasságba kell áthelyezni. Az akadálymentesség projektarányos teljesülése egy preventív, megelőző gondolkodásmódot jelent, célja, hogy a projekt keretében érvényesüljenek az egyetemes tervezés elvei.

A fejlesztéssel érintett valamennyi, közösségi célú funkciókat ellátó és/vagy ügyfélforgalmat lebonyolító épület/épületrész tekintetében – függetlenül az infrastrukturális beruházás tárgyától – a projekt keretében biztosítani kell az épület bejáratának és legalább egy mellékhelyiségének az elérési útvonal biztosításával történő, valamennyi fogyatékossági csoportra kiterjedő komplex (fizikai és info-kommunikációs) akadálymentesítését.

Amennyiben az épület műszaki-fizikai adottságai miatt az akadálymentes mellékhelyiség a földszinten nem alakítható ki, úgy azt egyéb épületszinten kell kialakítani. Ebben az esetben meg kell oldani az épületszintek közötti akadálymentes közlekedést is. Az akadálymentes mellékhelyiség földszinten történő kialakíthatóságának műszaki-fizikai akadályairól rehabilitációs környezettervező szakmérnök/szakértő által kiadott indokolást kell benyújtani.

 

Mérföldkövek meghatározása és az egyes mérföldkövekkel kapcsolatos elvárások

projekt ütemezett megvalósítása érdekében mérföldköveket kell meghatározni a projekt céljának elérése érdekében. A mérföldkő a projekt megvalósítása szempontjából jelentős időpont, amelyhez a projekt megvalósítása révén elért szakmai vagy műszaki eredmény kapcsolódik, vagy az elérendő eredmény egy jól körülhatárolható fejlesztési szakasza lezárul. Egy adott mérföldkőhöz ezen túlmenően meg kell tervezni az adott szakaszban várhatóan elszámolni kívánt költségek mértékét is.

 

A támogatást igénylő által a költségvetésben betervezett tevékenységek, illetve elszámolható költségek áthúzódhatnak a mérföldköveken. A projekt megvalósítása során legalább 4-6 mérföldkő tervezése szükséges:

 

Az utolsó mérföldkövet a projekt fizikai befejezésének várható időpontjára szükséges megtervezni.

 

Kizáró okok

Nem kerül megvalósitásra a Projekt, 

 

  • az ingatlan a jelen Projekttől függetlenül, a Projektvezetőtöl és Projektcégtöl függetlenül kerl értékesitésre. 

  • amennyiben a gazdasági helyzet jelentős kockázatot jelent a Vállalkozás Fenntartásához

  • amennyiben az összegyüjtött összeg nem megfelelő a Projekt biztos elinditásához

  • Az alábbi szempontok szerint nem nyújtható támogatás azon támogatást igénylő részére:
  • amennyiben a tulajdonosok eladási szándékukat megszüntetik 
  • amennyiben a pénzintézet hitelkérelemre negativ választ ad és a tulajdonosok nem egyeznek bele a bérleti konstrukcióba

3. Mellékletek a Projekthez

  1. Megvalósithatósági tanulmány (hamarosan letölthető)

  2. Üzleti terv  (hamarosan letölthető)

  3. Marketing terv  (hamarosan letölthető)

  4. Helyszínrajz és előzetes Fotódokumentáció  (hamarosan letölthető)

  5. ....

 

Amennyiben a fenti hiány pótolható jogosultsági kritériumoknak a támogatási kérelem nem felel meg, akkor hiánypótlási felhívásra kerül sor.

 

3. Költségek

3.1. Piaci ár igazolása

  • 1mFt feletti közbeszerzés hatályától mentes megrendelés esetén három egymástól elkülönített szállítótól azonos tárgyú, összegében egy értelmű, írásos ajánlatot kell benyújtani.

  • Forgalomban kapható termékek árajánlatai kiválthatók hivatalos céges árajánlat bemutatásával (pl honlap)

  • Szakértői díjak elfogadása lehet még független statisztika, kimutatás (pl KSH statisztika, kamarai díjszabás)

  • A három árajánlat benyújtásától eltérni csak a Projektmenedzsment általi döntés alapján, a beszerzendő eszköz vagy szolgáltatás egyedi jellegének alátámasztásával lehet (pl. hatósági, monopólium, közüzemi szolgáltatás).

 

3.2. Elszámolható költségek:

Elszámolható költségek: A támogatási összeg elszámolható költségei kizárólag a Projekt céljának megfelelő, a vállalkozás sikerességét célzó kiadás lehet.

 

A támogatási kérelemben tervezett elszámolható költségek alátámasztására szükséges előzetes költségvetési tervezet benyújtása, amely a mellékelt táblázat alapján tartalmazza a beruházás egye költségtípusainak bontását és a fajlagos költségeket.

 

3.2.1. Az elszámolható költségekre vonatkozó általános feltételek

 

  • Ténylegesen felmerült költségek

  • Közvetlenül kapcsolódnak a projekthez, hozzájárul a projekt céljához

  • Egységárak nem haladják meg a piaci árat (lásd fent)

  • Kettős finanszírozás nem valósulhat meg, csak olyan mértékben számolhatók el, ami a projekthez kapcsolódnak.

 

4.2.2. Nem elszámolható költségek

  • A Projekt leírásában megadott fejlesztésekhez közvetlenül nem kapcsolódó költségek;

  • Jutalékok és osztalék, profit kifizetése;

  • Útiköltség, ellátmány/napidíj és szállásköltség;(kivéve projektmenedzsment és előkészítés költségek);

  • Saját teljesítés (kivéve projektmenedzsment és előkészítés);

  • Reprezentációs költségek;

  • Nem a projekthez kapcsolódó lakáscélú ingatlan vásárlása

  •  

 

 

 1.8          Vállalkozás életképességének meghatározása Támogatás szempontjából

 

A vállalkozások életképességét befolyásoló tényezők nagyban hozzájárulhatnak a projekt sikeréhez vagy bukásához, ennek megfelelően a Kockázati Tervtől mellékesen, annak információival kell meghatározni.

A vállalkozás akkor életképes, ha

  • Piacképes: megmutatja, hogy a kínált termékekhez/szolgáltatásokhoz lesz e elég fizető vevő.(piackutatás)

  • Versenyképesség: jelzi, hogy mennyire különleges az ajánlata és mennyire erős az Ön pozíciója a versenytársakéhoz képest. (versenytárselemzés)

  • Működőképesség: a megvalósíthatóságra koncentrálva jelzést ad arról, hogy képes e a vállalkozás az ígéretét teljesíteni (megvalósíthatósági tanulmány)

  • Üzletképesség: értékeli, hogy képes-e a vállalkozás nyereségesen működni. (üzleti terv)

  • Személyi megfelelőség: arról tájékoztat, hogy a vállalkozó felkészültsége, elkötelezettsége és képessége megfelel-e a sikeres indítás feltételeinek. (projekt összeállítás)

 

A vállalkozás megtervezésének, a projekt kidolgozásának első lépése volt, hogy megfelelő utánajárással meghatároztuk, hogy van e létjogosultsága ezen a területen, ezen szolgáltatásokkal a Létesítménynek. Jelentős adathalmaz áttekintése és mérlegelése után döntöttünk a Projekt kidolgozásán, melyet nagyrészt a hasonló létesítmények eredményei, másrészt a turisztikai statisztikai adatok elmúlt válság utáni évek pozitív változásai határoztak meg.

 

A versenytársakhoz való igazodás nem mérhető, mivel 2011 óta az ingatlan szolgáltatásai szünetelnek, azonban ezt megelőző években számolt adatok ismeretében (szezonális vendégéjszakaszám meghaladta a 10.000-et), és az azt követő vendég és látogatói igény növekedést figyelembe véve elmondható, hogy legalább a versenytársakéhoz mért erősség jellemezhető. Ennek legjelentősebb biztosítópontja, hogy a létesítmény több mint 40 éves múltra tekint vissza, mely során több tízezer ember fordult már meg itt, és a szolgáltatásaihoz már kialakított infrastruktúrával rendelkezik. Nincs szükség sem új kempingépület, szállodaépület, apartmanok vagy kiszolgálóépületek felépítésére, tó kiásásra és kialakításra, és nincs szükség fásításra, mivel közel 150 éves (Tanösvényes) tölgyes erdő található az ingatlan 14 hektárján. A Támogatás tekintetében nincs szükség jelentős marketingköltségre, mivel meglévő és már bejáratott turisztikai létesítményhez a közösségi média, a térség lakossága valamint a internet nyújtotta egyéb lehetőségek fontossága az első évben kiemelkedő érdeklődést eredményezhet.

 

A Megvalósíthatósági Tanulmány talán a legfontosabb, mely bizonyítja, hogy a Kék Tó Üdülőfalu üzemeltetésére létrehozni kívánt vállalkozás képes betartani a sikerességhez szükséges ígéreteket, melyek a látogatószámra, szolgáltatásokra, munkahelyteremtésre és a jövőbeli fejlesztésre vonatkoznak.

Az Üzleti terv mellékleteként a Pénzügyi terv megmutatja és értékeli, hogy a Kék Tó Üdülőfalu nyereséges vállalkozást hozhat létre, mivel megfelelő statisztikai adatok és igény áll rendelkezésre ahhoz, hogy egy a létesítmény kiadását meghaladó bevétel keletkezzen a szállóvendégek, látogatók költéseiből és egyéb bevételi forrásokból. A Támogatás igénybevételével számított összeg a fenntartási időben már éves szinten realizálódik, melyet elsősorban a vendégek száma határoz meg.

 

A vállalkozás életképessége a személyi megfelelőség tekintetében sikertényezők erősítésén és a kockázati tényezők kezelésén múlik. Fontos, hogy megtudjuk határozni, hogy milyen erőssége van a vállalkozásnak. Ez esetben a vállalkozó közel 3 éves projekttervezési és kivitelezési munkájával felkészültnek tekinthető az esetleges kockázatok kezelésére, a felmerülő problémák megoldására és az életképességet erősítő szolgáltatások felismerésére, azok költséghatékony fejlesztésére, felújítására vagy épp átalakítására. A 4 éves projekttervezési és szervezési fázis az elkötelezettségét, a projekt és a üzemeltetés üzleti és egyéb tervezeteinek aprólékos megszervezése és kidolgozása pedig a Képességeit bizonyítja.

 

Összesítve tehát elmondható, hogy Támogatási Szempont alapján a Vállalkozás Életképes, mivel

  • Elérhető a projekt célja és annak hosszú távú fenntartása.

  • A bemutatott számadatok és eredmények valósak és megfelelnek a követelményeknek,

  • Az esetlegesen felmerülő kockázatokra bemutatott problémamegoldások reálisak és megvalósíthatók.

  • A projektgazda felkészültsége megfelelő, a kidolgozáshoz szükséges képességekkel rendelkezik és hozzáállása a vállalkozáshoz kiemelten elkötelezett.

 

 2. A PROJEKT ALAPJA, JELENLEGI HELYZETE

A projekt alapja

A projekt alapja a helyszín, maga a terület, mely már jelenleg is egy 10 évvel ezelőtt sikeresen üzemeltetett több célú Üdülőlétesítmény volt. A könnyebb megértés érdekében a Létesítményt, mint a projekt alapját 5 részre osztottuk.

 

  1. Szálloda és környéke

  2. Kemping és környéke

  3. Fürdőtó és környéke

  4. Horgásztó és környéke

  5.  Parkerdő és környéke

 

Jelenlegi helyzete

A Projekt jelenleg kidolgozott állapotban van. Az ötlet kigondolásától a projekt kidolgozásáig eltelt közel három évben részletes megvalósítást és üzemeltetési tervet hoztunk létre, melynek előnye, hogy nem egy összedobott munkával kell dolgoznunk. Következő állapot a Fizikai Megvalósítás, a tőke megszerzése a kivitelezéshez.

 

 

2.1          Projekt helyszínének térsége – Fonyódi Járás, Lengyeltóti kistérség

Lengyeltóti kistérség

 

2. táblázat Lengyeltóti kistérség bemutatása

Területe

273 km2

Lakónépesség száma (fő)

11658

Települések száma

10

Átlagos népesség

1166fő

 

Fekvése

A Lengyeltóti kistérség (Pogányvölgyi Többcélú Kistérségi Társulás) Somogy megye északi részén fekszik. Lakónépessége 11310 fő (2008), területe 273 km2, népsűrűsége 42 fő/km2. A Lengyeltóti kistérség településhálózatát 10 település alkotja: Buzsák, Gyugy, Hács, Kisberény, Lengyeltóti, Öreglak, Pamuk, Somogyvámos, Somogyvár, Szőlősgyörök. A települések déli irányban 15 kilométerre helyezkednek el a Balaton-parttól, a kistérség a Balaton-part tipikus háttérterülete.

 

A csisztapusztai gyógyvíz, a szocializmusban etalon BB, az évente 20-30 ezer turistát vonzó Krisna-völgy, a világhíres buzsáki hímzés - mindegyik a lengyeltóti kistérség büszkesége.” forrás: Magyarnarancs.hu

 

Fonyódi Járás

A Fonyódi járás Somogy megyéhez tartozó járás Magyarországon 2013-tól, székhelye Fonyód. Területe 645,44 km², népessége 34 599 fő, népsűrűsége pedig 54 fő/km² volt 2013. elején. 2013. július 15-én négy város (Fonyód, Balatonboglár, Balatonlelle és Lengyeltóti) és 17 község tartozott hozzá.

A Fonyódi járás a járások 1983-as megszüntetése előtt is létezett, ezen a néven az1950-es járásrendezéstől kezdve, amikor a Lengyeltóti járás székhelyét Lengyeltótiból Fonyódra helyezték, nevét is ennek megfelelően módosítva, és 1974-ben szűnt meg.

 

A kistérség legtávolabbi települése sincs messzebb a Balatontól 20 km-nél

Összességében a kistérség lakossága csökkenő tendenciát mutat, de a csökkenés mértéke jóval alatta van a megyei és országos mutatóknak is.

 

Közlekedési szempontból a 7-es út, valamint a vasút egyaránt a Budapest-Nagykanizsa-Zágráb-Fiume / Ljubljana- Trieszt hagyományos történelmi útvonal, Eu-s értelemben a Trieszt-Kijev folyosó mentén helyezkedik el. Emellett a 67-es főút Balatonlelle – Kaposvár közötti vonaláról közelíthető meg a kistérség 5 települése. A kistérség megközelíthetősége jelentősen javult az M7-es autópálya megépítésével. Az autópálya másik előnye, hogy a nyári szezonban a part menti településeken az átmenő forgalom nem okoz olyan fennakadásokat, mint az előző évtizedekben.

A kistérségben a gazdaság húzóágazatát a turizmus képezte az elmúlt időszakban. Emellett a mezőgazdasági termelésen alapuló feldolgozó ipar is jelentős súlyt képviselt a térségben, gondolva a Balatonboglári Feldolgozóra. A kistérségben országos hírnévvel rendelkező szőlőtermelők és kis borfeldolgozók vannak. A meglévő pincék turisztikába való bekapcsolódásának szervezését segíti az itt létrejött Dél-Balatoni Borút Egyesület.

Az erdők a mezőgazdasági hasznosítás mellett szintén rengeteg lehetőséget rejtenek a turizmus vonzására, gondolva itt a parkerdőkre, kiránduló területekre és a vadásztatásra is.

 

A turizmus, mint gazdasági ág, a szolgáltatások terén jelenik meg. A kistérségben jelentős az idegenforgalmat kiszolgáló szálláshely szolgáltatás, mind a kereskedelmi, mind a magán szférában. Jellemző tendencia, hogy a part menti településeken a magán szálláshely szolgáltatással szemben előtérbe kerülnek a nagyobb és színvonalasabb kiszolgálást kínáló szállodák, melyek további fejlesztése a kistérségben szükséges.

Ugyancsak az idegenforgalom kiszolgálását biztosítja a vendéglátás, mely jelentős idény foglalkoztató a kistérségben. A kistérségben, de az egész Balatoni térségben az idegenforgalom egyik legjelentősebb problémája a szezonalitás. Az éttermek, üzletek legtöbbje csupán a nyári szezonban üzemel, ezért folyamatos jövedelemszerzési lehetőséget nem biztosít az itt dolgozóknak.

 

Több évtizeden keresztül, főleg a közvetlen vízparti településeken a lakosságnak a fizetővendég szálláshely szolgáltatás nyújtása kiegészítő jövedelemszerzési lehetőséget biztosított. Az ebből származó jövedelemből az utóbbi évekkel bezárólag fedezni tudták a téli hónapok jövedelem kiesését. Az évek során egyre nagyobb volt azok száma, akiknek az egyetlen jövedelemszerzési lehetőséget ez biztosította. Az idegenforgalmi tendenciák változása azonban az ilyen jellegű vendégforgalmat lecsökkentette, amely súlyosan érintette a lakosság nagy részét. A vendéglétszám és az idegenforgalmi szezon csökkenését a háttértelepüléseken élők is megérezték, hiszen sokan jártak a parti településekre dolgozni. A rövid balatoni szezon és a 90-es évek közepétől csökkenő ide látogató turistaszám önmagában nem teszi lehetővé a helyben élők többsége számára, hogy egész éves egzisztenciát biztosító lehetőséggé válhasson a turizmus. Ezért is elengedhetetlen a turizmus új irányokra alapozott fejlesztése, mely munkahelyek teremtésével javítaná az itt élők jövedelmi - megélhetési lehetőségeit.

 

Foglalkoztatás

A térségben az önkormányzat és intézményei számítanak a legnagyobb foglalkoztatónak. Minden településen jelentős számú munkaerőt foglalkoztatnak az önkormányzatok (hivatalnokokat), az iskolák és ahol van az óvodák. A gyermeklétszám csökkenés, illetve a közszféra létszámának előirányzott csökkentése miatt azonban az iskolákban és óvodákban többeket fenyeget a munkanélkülivé válás esélye. Az ezekből az intézményekből kikerülő munkavállalók elhelyezkedési esélye korlátozott. A munkanélküliség mértékére jelentős hatással van a szezonalitás. A nyári időszakban az éledező balatoni turizmus szolgáltató szektora csökkenti a kistérségben a munkanélküliséget. Az év többi részében azonban jelentős 10% feletti munkanélküliséget jeleztek a kistérség polgármesterei.

 

Oktatás és egészségügy

A kistérségben önálló felsőoktatási intézmény nincs, de a Balatonboglári Mathiász János Középiskola Szakoktatási programja keretében érettségi vizsgával rendelkezők részére felsőfokú végzettséget biztosító gazdasági informatikus képzést folytat. A kistérségben több középfokú oktatási intézmény működik, melyeket a Somogy Megyei Önkormányzat tart fenn. A középfokú képzés keretében mind az általános gimnáziumi oktatás, mind a szakképzés több területe is jelen van. A középfokú oktatási intézmények hatóköre túlnyúlik a kistérségen, hiszen nagyon sok térségen kívüli gyermek is jár az intézményekbe. Az ı hét közbeni elhelyezésüket a középiskolák helyszínein kollégiumok biztosítják: Balaton kollégium- Fonyód, Boglári Kollégium.

Az iskolaépületekben az iskolák akár vállalkozási tevékenység formájában a kistérség felnőttképzésében és nyelvoktatásában is jelentős szereplők lehetnek.

 

Az általános egészségügyi ellátás valamennyi településen biztosított háziorvos révén. Van olyan háziorvos mely több település ellátását is biztosítja, a heti rendelési időt megosztva a települések között. Az orvosi ügyeleti központok a településekhez legközelebb eső elsősorban városi ügyeleteken működnek:

 

Turizmus

A kistérség legfőbb turisztikai vonzereje a Balaton, mely az országos turisztikai desztinációk között is kiemelt helyet foglal el. Ma azonban a Balatont felkereső több élményben szeretnének részesülni, mint amit a Balaton, mint fürdőzési és üdülési lehetőség nyújthat. Ezért a Balatoni idegenforgalmi kínálatot is ezekhez a keresleti tendenciákhoz kell igazítani.

 

 

 2.2          Projekt helyszíne – Lengyeltóti

Lengyeltóti város a Balaton partjától 12 km-re a lankákkal körülvett Csalogányok völgyében fekszik.

Nevét 1116-ban az almádi monostor alapító oklevele említette először Villa-Tout alakban. Később Thoty, Thothy néven fordul elő. Az egész középkorban a Lengyel család birtokolta. Temploma a 12. század második felében épült, plébánosáról adat viszont csak 1426-tól volt. A 18. század eleji összeírás mindössze 20 háztartást talált a településen.

1871-1950-ig járási székhely volt. Vasútállomása 1896-ban épült. 1932-től autóbusz szállította az utasokat a vasútállomásra. 1977-ben nagyközséggé nyilvánították. Hét faluval közös tanácsot alkotott, majd több község visszakapta az önállóságát.

 

Lengyeltóti 1992-től város. A település mezőgazdasága a 19. század elejétől híres. Akkor báró Fechtig Ferdinándnak háromszáz lóból álló arab ménese, négyszáz szarvasmarhája és tizenkettőezres juhászata volt. 1895-ben a szőlőterület nagyságában csak Badacsonytomaj előzte meg. A virágzó mezőgazdaság elindította a polgári fejlődést, megváltoztatta a település arculatát. 1945 után a környéken működő három mezőgazdasági nagyüzem foglalkoztatta a keresőképes népességet. A szántóföldi kultúrák mellett igen jelentős nagyüzemi szőlő- és gyümölcsültetvények keletkeztek, illetve jelentős állattartás volt. A 90-es évek privatizációja következtében a volt nagyüzem egy része dolgozói tulajdonba került. Napjainkban a leghíresebb a Pusztaberényi Furioso törzsménes (16. sz. óta ismert tenyészhely).

 

A város idegenforgalmi vonzerejét a 25 ha-os területen fekvő (projekt célingatlanjaként bemutatott) Kék-Tó Üdülőfalu jelentette, ahol háromcsillagos szálloda, bungalók, kemping, fürdőtó, horgásztó, étterem, bár és játszószoba várja a vendégeket.

 

A városban figyelmet érdemel a volt Zichy kastély és a 12. században épült, s később többször bővített templom műemlék épülete. Az 1995-ös helyreállítás feltárta a 12. századi maradványokat. A nagyon szép keresztút végén álló kőkereszt közel ezer éves.

 

Közlekedés

Térségi közlekedési kapcsolatok A térségi közlekedési kapcsolatok közül a 6701. számú Kaposvár – Fonyódi összekötő útnak van jelentősége. Ez az út északi irányban a 7. számú főút felé, déli irányban Kaposvár felé biztosítja a regionális kapcsolatokat. A további összekötő és bekötőutak a környező településekkel biztosítanak összeköttetést.

 

Közúti közlekedés

Lengyeltóti térségében a legjelentősebb változást az M7 autópálya megépítése hozta meg.

 

Éghajlat

Lengyeltóti térsége mérsékelten meleg nyarú kontinentális éghajlatú, ezt alapvetően földrajzi helyzete határozza meg, azonban ezt az óceáni és a mediterrán éghajlati befolyás módosítja. E területen a domborzat éghajlat módosító hatása elenyésző, a klíma kiegyensúlyozott. Mérsékelten meleg és mérsékelten nedves éghajlati jellege D felé fokozódik.

 

Környezetvédelem

Az érzékeny természeti területekre (ÉTT) vonatkozó szabályokról szóló 2/2002.(I. 23.) KöM-FVM együttes rendelet Lengyeltótit a kiemelten fontos ÉTT –el érintett települések közé sorolja, az e körbe tartozó településeken fellelhető „a Balaton déli vízgyűjtőjének szárazulatai, berkek, halastavak, nádasok gyepek és lápos talajokon kialakult szántók” miatt. A település területén található országos védelem alatt álló terület extenzív jellegű, környezetileg érzékeny területeken található.

A településen az életminőség javítása, a település környezetében meglévő természeti értékek, védelemre javasolt természeti területek megőrzése, állapotuk javítása érdekében fokozott figyelmet követel a környezet minőségének javítása, a környezetvédelmi szabályok betartása, betartatása.

 

2.3          Jelenlegi állapota

Az ingatlan bezárásának éve 2011. Az elmúlt 10 évben nem sikerült érdemi változást elérni az ingatlan felújításával kapcsolatban, azon jövedelemtermelő beruházás nem történt. A bezárásig karbantartott és kialakított területeket és épületeket az amortizációs hatások némileg megrongálták, mely kisebb beruházással helyreállítható, de időigényes. Az elmúlt 8 évben többször is értékesíteni kívánták az ingatlant, azonban beruházása a helyi önkormányzat szerint is olyan feladat, mely jelentős szakmai irányítást és tőke bevonását igényli, valamint a terület komplexitása kizárólag turisztikai létesítmény továbbfolytatásában lehet gazdaságos mind a leendő tulajdonosoknak, mind pedig a térségnek.

 

A létesítmény közművesített, az egyes közművek állapota ismeretlen, ellenőrzést és felújítást igényelnek.

A terület teljes egészében kerítéssel védett, azonban ezek állapota szintén ismeretlen, előfordulhatnak a kerítés egyes részeire rádőlt fák vagy egyéb sérülések.

 

1. Szálloda és környéke

A szálloda jelenlegi épülete a kor szocialista építészetét tükrözi, berendezésével együtt. A jelen jogszabályoknak nem felel meg sem a szezonális üzemeltetése sem pedig maga az egyes szolgáltatási elemek (pl. étterem, bár), ezek berendezése és átépítése az üzemeltetéshez szükséges minimális követelményeknek megfelelően megközelítőleg 10-15 millió Forintot tesz ki. A vendéglátó egység kiemelten jelentős bevételi forrás lehet egyes, különösen a rendezvényekhez (pl. esküvő) tartozó meleg étel előállítási lehetőség tekintetében.

 

Szálloda-főépület

Az épület állaga napról napra fog romlani, amíg a felújításokat meg nem kezdik. Egy folyamatosan használatban lévő épületben is állandó karbantartási munkálatokat kell végezni. Az épület karbantartására 8 éve nem történt előrelépés, ezáltal a beázások (bár kis mértékűek) folyamatosak, a víz és fűtéscsövek a hideg idő miatt és a feltételezett kései víztelenítés miatt némely helyen elfagyhattak. Azok használata balesetveszélyes és az ellenőrzések nélkül gazdaságilag sem javasolt, mivel a károk nagyobb költségeket eredményezhetnek. Amennyiben továbbra is üzemen kívül marad az ingatlan, és az épület felújítása vagy további károsodásának védelme nem kezdődik meg, úgy várható az épület szerkezeti sérülése is, mely ez idáig védett volt.

A szerkezeti sérülés az épület teljes visszabontását eredményezi. A megnövekedett törmelék és azok elszállítása költséges és környezetvédelmi szempontból sem gazdaságos.

Az 8 éves üzemen kívüli időszak az elektromos berendezéseket, amilyen a hűtők vagy konyhai eszközök elavulttá, használhatatlanná tehette. A hűtők használaton kívüli tárolása során, a használatukhoz szükséges gázok távozhattak belőlük, illetve a tárolás helyzetére tekintettel egyéb károsodást is szenvedhettek. A jelenleg használható, állapotában helyreállítható berendezési tárgyak azonban a használaton kívüli tárolás miatt folyamatosan elromolhatnak, ezzel felesleges hulladékot generálva a környezetre, és elszállításuk is költségesebb, mivel veszélyes hulladéknak minősülhetnek.

A szálloda környezet zöld övezeti, azonban a fenntartásához szükséges emberi és gépi erőforrások nem állnak jelenleg rendelkezésre, amennyiben ez nem változik, úgy hamarosan az invazív fajok, cserjék, valamint a főépületen már érzékelhető futónövények lepik el a területet, ezzel károsítva a tölgyes ökoszisztémáját, valamint az ingatlan épületét és a föld alatti infrastruktúrát is veszélyeztetve.

 

Egyéb épületek

A szállodához tartozó épületek a szállodához hasonlóan is jelenleg használaton kívül vannak, három apartman, egy szolgálati épület, valamint egy irodaépületen külső megjelenésén nem vehető észre az amortizáció, azonban szükséges a karbantartás, mely esetben itt is teljes gépészeti ellenőrzést és esztétikai/energetikai felújítást igényel. Ennek elmulasztásával a főépülethez hasonló módon történhet az épületek állapotának romlása. A dolgozói szállás külsőleg elhanyagolt, szerkezetileg azonban jó állapotban van.

 

Sportpályák

Az üzemen kívül helyezett sportpályák az üzemeltetés során is jelentős (inkább időben mint költségben) karbantartást igényelnek, azonban az eltelt évek alatt ezek nem történtek meg, a karbantartást csupán a gyomnövények visszaszorítását jelentette. A sportpályák jellegéből adódóan olyan területek, melyek különleges anyagi karbantartást nem igényelnek, ha már egyszer megvalósulnak. Esetleges fejlesztéseik a bevétel és támogatások összegétől függhet.

 

2. Kemping és környéke

 

Kemping épület

A kemping jelenlegi épülete kimondottan jó állapotban van, az esztétikai felújítás, esetlegesen a gépészet ellenőrzése és annak átépítése után üzembe helyezhető. Ez természetesen a mostani helyzetet jelenti. Meg kell jegyezni azonban, hogy mint minden épület, ennek az épületnek is folyamatos az állapotromlása. A nyitott belső tér miatt, valamint az esetleges gépészeti hibák által meggyorsulhat az épület jelenlegi helyzetének teljes megváltozása, amely az épület elbontásához vezethet.

Egyetlen módja az állapotának megőrzésére az üzemeltetés, a kemping üzembe helyezése, és a változat szerinti részleges felújítása.

 

Társalgó, Büfé épülete

A Társalgó jelenlegi épülete megmaradt állapotában, külső romlás nem figyelhető meg, masszív betonalapra épített faszerkezetű, körben üveges épület az idő viszontagságait jól viselte, és az üzemen kívüli állapota csupán esztétikai felújítást igényel.

A büfé épülete csupán emberi beavatkozás miatti állapotromlást érzékelt (betört ablakok, ajtóüvegek). Masszív téglafalazata és tetőzete megkímélte az épületet az amortizációtól.

 

Zöldterület

Jelenleg az ingatlan karbantartója egy személy, aki a zöldterület karbantartását is elvégzi. A folyamatos munkája azonban kevés ahhoz, hogy a teljes ingatlant lefedve a fokozatos invazív növények elterjedését megakadályozza. A kemping zöldterületének esztétikai karbantartása az üzemeltetés hiánya miatt felesleges munka és pénzkiadás lenne, ezért ez a karbantartás hanyagolva van.

 

3. Fürdőtó és környéke

 

A fürdőtót felesleges több felé osztani elemzés szempontjából, a környéke a megfelelő karbantartás elhanyagolása miatt ugyanolyan állapotban van mint maga a tó fürdésre kijelölt partja. A sáros, iszapos, sok helyen a füves terület eltűnését jelző partoldalak az eredeti tájképet már nyomokban sem tartalmazzák. A felújításhoz emberi erőre lenne inkább szükség, azonban a tóban fellelhető betonelemek egyrészt balesetveszélyesek, másrészt esztétikailag is megkérdőjelezhetőek. Bár az üzemeltetés idején (2010-2011) a jelenlegi tulajdonosok pénzt és időt nem kímélve költöttek a fürdőtó rendbetételére, ebből sajnos azóta partról megtekintve nem látszik semmi.

A forrásokat lassan bemossa az eső ellepik a növények. A tóba partoldali fák már bedőlnek és előrevetítik, hogy amennyiben nem változik a helyzet, úgy a tóban fognak maradni. A fürdőtóhoz csatlakozó kacsázótó már most sem látszik ki a benövő nádastól és egyéb vízinövényektől, annak takarítása fontos lenne, ugyanis hamarosan mocsarasodássá alakulhat, mely kiemelkedő jelentőségű a tó élővilágának, valamint a fürdőtóként való üzemeltetés esetén is többletkiadást jelent, nem beszélve a tó vízminőségéról.

A zsilip állapotáról pontos adatokat nem tudni, azonban tekintve a többi építmény karbantartását, figyelembe kell venni az esetleges felújítását, illetve újjáépítését. Ezek azonban az idő előrehaladtával szükségessé fognak válni a karbantartás elhanyagolása miatt. A létesítményeket egy részről költséges tervdokumentációval és engedélyeztetéssel kell elkészíteni, másrészről pedig az újjáépítés munka és többlet kiadás.

 

4. Horgásztó és környéke

 

A horgásztó hasonló állapotban van mint a fürdőtó, a gondozás elhanyagolása a bedőlt fákkal már akadályozza horgászokat, gyakori szakadásokat idézhet elő, ezért a bedőlt fák eltávolítására szükség van. A további karbantartás hiánya, illetve nem megfelelő gondozással a tóba dőlt fák és az erdő lehulló falevelei, termései megbonthatják a tó ökológiai rendszerét. Ezen kívül az elmúlt években nem történt haltelepítés és a halak mennyiségéről, méretéről, fajtáiról sem lehet tudni semmit.

A zsilip állapotáról pontos adatokat itt sem tudni, azonban tekintve a többi építmény karbantartását, figyelembe kell venni az esetleges felújítását, illetve újjáépítését. Ezek azonban az idő előrehaladtával szükségessé fognak válni a karbantartás elhanyagolása miatt. A létesítményeket egy részről költséges tervdokumentációval és engedélyeztetéssel kell elkészíteni, másrészről pedig az újjáépítés munka is többlet kiadás.

A tóba benyúló faépítmény állapota ismeretlen, nagy valószínűséggel felújítandó vagy cserélendő.

 

5. Parkerdő és környéke

 

Az erdők folyamatos karbantartása erdészeti ismeretek alapján fontos feladat. Egy részről a beteg fák eltüntetése, a betegség továbbadásának megakadályozása, másrészről az invazív fajok irtása, azok elterjedésének megakadályozása.

Az erdőben található növények védelme fontos természetvédelmi szempontból, de nem csak növényzet és állatvilág található itt, hanem karámok, melyek olyan vadállatoknak adtak helyet, mint a dámszarvas, vaddisznó, bivaly. Ezek fontos állattartó helyek, nem csupán azért, mert turisztikai szempontból látogatókat vonzott, hanem természetközeli tartásuk (erdő) és esetleges szaporodásukkal állatvédelmi programban (anyagi és marketing támogatásokkal) is részt vállalhatna. A karámok jelenleg üresen állnak, környezetüket benőtte a növényzet és a gaz, az erdei építmények is felújításra, átépítésre szorulnak.

Az erdőben található sporteszközök, sportolási lehetőségek (futóút, erdei sportpálya) teljes felújítást vagy cserét igényelnek.

 

2.4          SWOT elemzés a beruházáshoz

Erősségek

  • Meglévő, csak felújítást igénylő attrakciók (fürdőtó, horgásztó, tanösvény, parkerdő, szálloda, étterem, kemping)

  • Meglévő, csak felújítást igénylő élmény elemek (vízi csúszda, játszóterek, sportpályák, futópálya, állatparki karámok)

  • Meglévő, csak felújítást igénylő közművek (víz, gáz, villamoshálózat, szennyvízhálózat)

  • Meglévő, csak felújítást igénylő másodlagos elemek (parkoló, kerítés, aszfalt és egyéb utak, egyéb épületek)

  • Vonzó természeti környezet, változatos táj

  • A természeti és kulturális táji értékekben gazdag területen a helyi értékek és erőforrások fenntartható hasznosítása

  • Kedvező földrajzi elhelyezkedés

  • Bevezetett turisztikai rendezvények a térségben

  • Kiépített autópálya kapcsolat

 

Lehetőségek

  • Az attrakciók modernizálhatóak, innovatív elemekkel kiegészíthetők vagy cserélhetőek.

  • Az élményelemek modernizálhatóak, innovatív elemekkel kiegészíthetők vagy cserélhetőek.

  • A közművek energiatakarékos vagy megújuló energiát használó közműves rendszerre átépíthető, cserélhető,

  • A másodlagos elemek átépíthetők, cserélhetők, bővíthetők.

  • A Berek, mint turisztikai tényező jobb kihasználása

  • Európai Uniós fejlesztési források kihasználása

  • Befektetői érdeklődés fokozódása a térség iránt

  • A turizmus fogadási feltételeinek javítása

  • Tájegységi ökoturisztikai (aktív) programok fejlesztése

  • Helyi, térségi desztináció menedzsment szervezetek, turisztikai klaszterek létrehozása, fejlesztése

  • Térségi alapú komplex turisztikai termékcsomagok kialakítása

  • Hatékony marketing stratégiát megvalósító helyi desztináció menedzsment szervezetek kialakítása

  • Turisztikai képzések támogatása

  • Helyi, térségi természeti, kulturális örökséget bemutató tananyagok kidolgozása és bevezetése az oktatásba

 

Gyengeségek

  • 7 éve nem volt üzemeltetve a létesítmény

  • Az attrakciók helyszíne erősen amortizálódott.

  • Projektcég

  • A projektgazdának ez az első projektje, nincs története.

  • Turizmushoz kapcsolódó (szak)tudás és hozzáállás nem megfelelő

  • A turisztikai attrakciók alacsony kiépítettsége

  • Magas minőségű szálláshelyek (****) alacsony száma

  • Térségi összefogás hiánya

  • Gyenge, nem hatékony marketing

  • Hátrányos helyzetű rétegek magas területi koncentrációja a kistérség egyes településein

  • Térségen belüli közúthálózat rossz állapota

 

Veszélyek

  • Az üzleti és pénzügyi tervben tervezett látogató- és vendégszámot nem éri el.

  • A felújítás költségei a tervezetteknél jelentősen magasabb.

  • A felújítást végző munkások határidőre nem készülnek el.

  • Turisztikai versenytársak erőteljes fejlesztése, fejlődése

  • A befektetői érdeklődés gyengülése, átstrukturálódása

  • A pénzügyi és morális válság elhúzódása

  • A makrogazdasági feltételrendszer további negatív változása

  • A térséget illető fejlesztési források csökkenése

  • A politikai szembenállás erősödése miatt a helyi összefogás elmaradása

 

3     Pályázati Projekt bemutatása

A pályázati Projekt bemutatásában kizárólag a Megvalósíthatósági Tanulmányban

1” Tervezettként jelzett változatot mutatjuk be. A Változat a következő jellemekkel rendelkezik:

 

  • Vásárlási Előszerződéssel vagy Bérleti Szerződéssel rendezett tulajdoni viszony

  • Szerkezeti átépítés, bővítés az első üzemeltetési ciklusban nem valósul meg

  • Az Üzemeltetés legfőbb célja a bevételteremtés, mely a fejlesztésekhez, béremelésekhez és a válallkozás egyéb céljait megvalósító alap.

  • Kiemelten nagy figyelem a bevétel növekedését célzó rendezvényekre, partnerkeresésre és marketingre

  • Szezonalitást csökkentő fejlesztései a rendezvényekre fókuszál.

 

Az ingatlan megvásárlása elsődleges cél, a tulajdonosi jogviszonyok tisztázása érdekében. Ezen túlmenően szükséges az üzemeltetés megkezdéséhez egy kezdeti tőke bevonása (pl. de minimis támogatás).

Ez a változat egy, a vásárláshoz szükséges önrész támogatás megszerzésével való üzemeltetését vetíti elő, a „2”-es változathoz megfelelő tőke megszerzése sikertelen, ezért a szükséges nagyobb fejlesztések nem valósulnak meg a tervezett projekt kezdetén.

 

1. MÉRFÖLDKŐ: Felmérés és felújítás (2021-22)

Épületek és zöldterületek felújítása, üzemeltetéshez előkészítés. Az üzemeltetés megkezdéséhez szükséges engedélyek beszerzése.

 

2. MÉRFÖLDKŐ: Üzemeltetés és alapozás

A szálloda, valamint kemping 3 – 3 csillagos rendszerben és a fürdőtó üzemeltetése. Ezen kívül rendezvények helyszíne és szervezése a cél, mely során megalapozzuk azt, hogy az ingatlan fenntartható és a célok elérhetőek. A parkban a Tanösvény, a sportpályák és az állatsimogató is elkészül a lehetőségeknek megfelelően.

Ezen kívül a tervezetnek megfelelően egy a patkós minősítésnek megfelelő lovardát is üzembe helyezhetünk (egyéb bevétellel), mely a lovaglási lehetőségeket, lovasturizmust hivatott elősegíteni. Határidő: 2022. március-április

 

3. MÉRFÖLDKŐ (2. üzleti év lezárása után): A főépület bővitéséhez és wellnessépület felépitésének tervezése

Az üzemeltetés során bizonyosságot tudunk nyújtani, hogy az ingatlan támogatása és fejlesztése megalapozott. A lehetőségek bővítésével egy szélesebb célcsoportot és nagyobb látogatottságot lehet elérni.

Határidő: 2022. március – augusztus

 

4. MÉRFÖLDKŐ: Teljes átépítés (opcionálisan: ingatlanvásárlás: A létesítmény megvásárlása a tulajdonosoktól, amennyiben a hitelkérelem sikertelen). A szállodaépület (és a wellnessépület) projektjének megvalósítása 2022. szeptember 1-től – 2024- április 25.ig.

 

5. MÉRFÖLDKŐ: projekt befejezése és az üzemeltetés folytatása. : A fennmaradó fejlesztések befejezésével, és a 2. lezárt üzleti évvel a projekt kivitelezése a tervezet szerint befejeződik.

 

 

3.1 Projekt rövid bemutatása

3.1.1. Pályázott tevékenységek

 

A Pályázat során főleg turisztikai bevételtermelő tevékenységekre térünk ki, ennek oka, a gyors tőke szerzés, mely megalapozza a fejlesztések lehetőség szerint mihamarabbi megvalósulását, a dolgozói bérek emelését, valamint a vállalkozás színvonalának növelését.

 

Ilyen tevékenységek

  • Szállodai szálláshely félpanziós ellátásban

  • Éttermi kiszolgálás

  • Bár szolgáltatás

  • Apartman szálláshely

  • Kemping szálláshely

  • Büfé szolgáltatás

  • Strandüzemeltetés

  • Kölcsönzői szolgáltatás

  • Parkerdei tanösvény üzemeltetés

 

3.1.2. Szolgáltatások bemutatása

 

  • Szállodai szálláshely félpanziós ellátásban

A szállodaépület 37 egy-, két, illetve háromágyas szobával rendelkezik, melyekhez pótágy rendelkezésre áll. A szobák mindegyike fürdőszobával és wc-vel rendelkezik. A szobák felszereltsége 3 csillagos minősítésnek megfelelő.

A szálloda 4. emelete kívülről is elérhető felvonó/lépcső nélkül, gyalogosan is, ezért kerekesszékes vendégeinknek ideális. Az emelet hátsóbejárata mellett közvetlenül parkoló található.

Fél panziós ellátást kezdetben svédasztalos reggeli és vacsora formájában tudunk nyújtani, ebédet pedig à la carte rendszerben biztosítunk.

A svédasztalos reggeli és vacsora alatt hideg és meleg ételek közül egyaránt lehet választani, illetve ásványvíz, tea, tej, kávé, dzsúszok is fogyaszthatók. A reggeli választék e fajtánál igazán bőséges: kenyér, kifli, zsömle, péksütemények (teljes kiőrlésű, magvas, és sima változat is), kalács, sütemény, felvágottak, sajtok (3-3 fajta), vaj, margarin, főt tojás, müzli, kukoricapehely, dzsem, zöldségek, joghurt, májkrém. Illetve szállodától függően a klasszikus tojásrántotta mellett választhatunk több meleg ételből pl.: főtt/sült virsli, chilis bab, bundás kenyér,

 

  • Éttermi kiszolgálás

Éttermünk elsősorban a szállóvendégeink részére tart nyitva, azonban látogatóink számára is elérhetővé válik reggeli, ebéd és vacsora kínálatunk, melyet részükre étlapról való választásként nyújtunk.

À la carte éttermi konyhánkban hazai és nemzetközi ízeket ételeket is készítenek, melyet akár a tóra néző éttermi teraszról is elfogyaszthatnak. Ételeink között többféle hús és húsmentes étel is megtalálható, ezenkívül lehetőségük van az megrendelőnek választani gyermekadagot, elvitelt is.

 

  • Bár szolgáltatás

A szállodaépület legalsó tóparti szinten található jelenleg a Bár, melynek terasz része közvetlenül a tó felé nyúlik.

A Bár szolgáltatásai között általánosságban az italfogyasztás (kávé, üdítő, alkoholos italok stb.), valamint a száraz-termékek (ropi, chips, csokoládé stb.) értékesítése található. Ezenkívül nagy képernyős televízió, internet elérés és biliárdasztal is segít a kikapcsolódásban.

A Bár mind kívülről mind a szállodaépületből elérhető, különálló látogatói mosdóval, valamint dolgozói kiszolgáló helyiségekkel (raktár, mosogató, áruátvevő, mosdó, manipulációs helyiség) is rendelkezik.

 

  • Apartman szálláshely

Három apartman épületünk egyenként két helyiséggel rendelkezik, melyek összességében 24 vendég elhelyezését kínálja, az apartmanokban kiépített főzési lehetőség, valamint külön fürdőszoba is található.

 

  • Kemping szálláshely

A közel két hektáros kempingen 510 elhelyezésére szolgáló infrastruktúra van kiépítve, lakókocsi és sátorhelyek, hideg-meleg vizes fürdőblokk, főzési és mosogatási lehetőség, áramvételi lehetőség, társalgó és tűzrakóhely szolgálja a kempingezők kényelmét.

A Kempingbe kerékpárral érkező vendégeinknek lehetőségük van kamerával őrzött kerékpár tárolóban való elhelyezésre is, valamint műhelyünkben az esetleges javításokat is meg tudják oldani.

 

  • Büfé szolgáltatás

A szálloda és kemping között helyezkedik el a büféépület, melyben gyors ételek (hamburger, hot dog, stb.) és üdítőitalok, kávé várja vendégeinket. Nyári szezonban fagyivásárlás lehetőségét biztosítjuk.

 

  • Vegyesbolt szolgáltatás

Az irodaépületben található bolthelyiségben megtalálhatók a kempingezők számára fontos tartós élelmiszerektől (konzerv, befőtt stb.), italoktól kezdve a strandolóknak megfelelő naptejek és a szabadon forgalmazható (nem vényköteles) gyógyszerek, gyógytermékek is.

 

  • Sportlehetőségek

Üdülőfalunkban több sportlehetőséget is igénybe vehetnek az aktív pihenést kedvelő vendégeink. Kettő darab teniszpálya, focipálya, és a pingpong asztalok mellett az 1340 méteres erdei tornapályaelemekkel bővített futóút is jelentős mozgásenergiát igényel a sportot kedvelőktől.

 

  • Strandüzemeltetés

Az 1,2 ha nagyságú fürdőtó vize szélvédett elhelyezkedése és viszonylagos sekély mélysége miatt nyáron gyorsan melegszik 24-27 °C-ra. Finom kavicsos strandján mosdó, csónakkölcsönző és óriáscsúszda található. A fürdővízprofil hatósági besorolása kiváló.

 

  • Kölcsönzői szolgáltatás

A strand mellett található kölcsönzői épületben a kölcsönzési lehetőségeken (napozóágy, napernyő, csónak, vízi bicikli, stb.) kívül lehetőség van strandcikk értékesítésre is (gumimatrac, úszógumi, ajándéktárgy stb.). 

 

  • Parkerdei tanösvény üzemeltetés

Közel 14 hektáros erdei környezetünkben meghatározott útvonalon tanösvény található, mely bemutatja az erdőtársulások állat-, növény- és környezeti világát. A parkerdőnkben megtalálható a tölgyerdő és fenyőerdő társulás is. A területen karámok, vadetetők és magaslesek találhatók, ahol korábban a hazai vadvilágot tekinthették meg a látogatók.

 

  • Őrzött, elkerített parkoló

A bejáratnál, valamint a szállodaépület hátuljánál található összesen közel 50 gépjármű elhelyezésére

 

  • Női” Napozó

A szállodaépület tetején, külön – a víztoronyt ölelő – lépcsősoron keresztül érhető el a terület legmagasabb épített pontja, mely zavartalan kikapcsolódást nyújt a meztelen napozás kedvelőinek.

 

3.1.3 Beruházás megkezdése, megvalósítása, befejezése – Cselekvési és ütemterv

 

A projekt - mint beruházás - kezdetét a Támogatási pozitív döntés és a Szerződés aláírása határozza meg. Előre láthatólag szeretnénk, ha a a döntés 2018.december 1.-ig pozitívan zárulna, ezt követő két hétben pedig megtörténne a Támogatási Szerződés aláírása. Az itt bemutatott dátumok és időrend (cselekvési és ütemterv) tehát annak a Támogatási Szerződés időben való aláírási feltételnek a teljesülésével valós.

 

A projekt időszaka: 2022.január 1. – 2024. december 31. (48 hónap)

A Beruházás fizikai kezdete 2022. január 1.

 

Ütemezés

Tevékenység

Felelős

Dokumentációk

2021. április

Cégalapítás, bejegyzés

Projektvezető/Cégvezető

  • Alapító okirat

  • Aláírási címpéldány

  • elfogadó nyilatkozat

  • Cégbejegyzési kérelem

  • Üzleti terv

2021. április (lakossági fórum előtt)

Támogatási Nyilatkozatok frissítése (önkormányzatok stb.)

Projektvezető

  • Támogató nyilatkozatok

2021. április

Lakossági Fórum

Projektvezető/Projektkoordinátor

  • Kockázatelemzés

  • Adatlapok

  • Űrlapok

2021. április (fizikai megvalósítás előtt és után)

Biztosítótársasággal való egyeztetés, szerződéskötés

Projektvezető/Projektkoordinátor

  • Ingatlant érintő adatokat

  • Vállalkozást érintő adatok

2021. április-december

Területfelmérés (hibák, felújítási és fejlesztési lehetőségek)

Projektmenedzsment

  • Területfelmérési adatlapok

  • Hibalista űrlap

  • Eseményjelentő

2021. április-december

Kommunikációs tervnek megfelelő sajtótájékoztató és újsághír

Projektadminisztrátor

  • Fotódokumentáció

  • fejlesztés adatok

  • ingatlan adatok

  • előre megírt sajtóanyag

  • Nyilatkozatok

2021. április-december

Weboldal, Facebook oldal, YouTube oldal készítése, aktiválása

Weboldal készítő cég/Projektkoordinátor

  • Marketing terv

  • Kommunikációs terv

  •  

2022. január - április

Engedélyezési eljárások (szálloda, kemping, étterem, bolt, büfé, bár, kölcsönző, strand üzemeltetés) intézése

Projektvezető/Projektkoordinátor

  • Engedélyezési űrlapok

  • környezeti vizsgálatok eredményei (pl. vízminőség)

  • üzemeltetési követelmények

2022. január - április

Táblák cseréje, felújítása

Projektadminisztrátor

  • Marketing terv

  • Tábla lista

2021. április- 2022. április

Szolgáltatási Vállalkozókkal, alvállalkozókkal, területi képviselőkkel való tárgyalás

Projektvezető/Projektkoordinátor

  • Előszerződések

  • együttműködési szerződések

  • Megállapodások

  • Ajánlattételek

2022. április

Nagykereskedelmi cégek és Gyártók Területi Képviselőjével való tárgyalás

Projektvezető/Projektkoordinátor

  • Előszerződések

  • együttműködési szerződések

  • Megállapodások

  • Ajánlattételek

2021. április- 2022. április

Zöldterület karbantartás felújítás (bokormetszés, favágás, fűvágás, gyepszellőztetős, gyomnövény eltávolítás)

Projektkoordinátor

  • Tervrajz

  • Növénylista

  • Ültetési tervezet

 

2021. április- 2022. április

Zöldterület telepítés (növények ültetése)

Projektkoordinátor

  • Tervrajz

  • Növénylista

  • Ültetési tervezet

2021. április- 2022. április

Épületek felújítása (szigetelés, burkolás, gépészet, takarítás stb.)

Projektvezető / Vállalkozó

  • Tervrajz

  • Felújítási ütemterv

  • Megbízási Szerződések

2021. április- 2022. április

Értékesítési folyamatok szervezése (online pénztárgép, SZÉP kártya, bankkártya, átutalás stb.)

Projektkoordinátor

  • Megbízási Szerződések

  • Üzemeltetési tervezet (értékesités)

  • Költségtervezet (működési költség)

2021. április- 2022. április

Internet, Kábeltévé és Telefonhálózat kiépítés, felújítás

Projektvezető / Vállalkozó

  • Tervrajz

  • Felújítási ütemterv

  • Megbízási Szerződések

2021. április- 2022. április

Rendezvények egyeztetése, szervezése

Projektkoordinátor

  • Megbízási Szerződések

  • Rendezvényterv

  • Költségterv

  • Marketingterv (rendezvényhez)

  • Kommunikációs terv (rendezvényhez)

  • Partnerlista

2021. április- 2022. április

Üzemeltetési és működési dokumentumok lista szerinti elkészítése

Projektadminisztrátor

  • Lista szerinti dokumentumok

2022. április

Álláshirdetések megjelenítése

Projektadminisztrátor

  • Álláshirdetés

  • Munkaköri leírás

2021. április- 2022. április

Munkaerő felvétel

Projektvezető/Projektkoordinátor

  • Munkaköri leírás

  • Munkaszerződés

  • Egyéb munkáltatói dokumentum

2021. április- 2022. április

Épületek berendezéseinek megrendelése (elektronika, informatika, fogyóeszköz)

Projektkoordinátor

  • Megrendelési lapok

  • Visszaigazolások

  • Megrendelési tervezet (belső)

2021. április- 2022. április

Kereskedelmi egységek árukészletének megrendelése

Projektkoordinátor

  • Megrendelési lapok

  • Visszaigazolások

  • Megrendelési tervezet (belső)

2022. április

Textíliák tisztíttatása

Projektadminisztrátor

  • Megrendelési lapok

  • Visszaigazolások

  • Megrendelési tervezet (belső)

2022. április 20-ig

Egységek előkészítése az Üzemeltetésre

Projektmenedzsment

  • Tesztműködtetési lista

  • Ellenőrző lista

  • Hibalista

  • Összesítő eredmény nyilatkozat

2022. április 20-ig

Személyzeti megbeszélés az üzemeltetés megkezdése előtt

Projektmenedzsment

  • Üzemeltetési terv

  • Személyzeti lista, munkakörök, stb.

  • Követelmények és Jogok listája

2022. április

Üzemeltetési Próba hétvége

Projektvezető/Projektkoordinátor

  • Tesztműködtetési lista

  • Ellenőrző lista

  • Hibalista

  • Összesítő eredmény nyilatkozat

2020. május 1.

Első üzemeltetési nap

Cégvezető

  • Üzemeltetési engedélyek és dokumentumok

  • Működési dokumentumok

2022. augusztus

4 csillagos wellnesshotel fejlesztés elkezdése

Projektmenedzsment

  • Tervrajz

  • Átépítés, bővítés ütemterv

  • Megbízási Szerződések

  • Beszerzési Szerződések

  • Árajánlatok

  • Támogatási Kérelem és mellékletei

2022. december

Opció: amennyiben eddig nem sikerült, úgy a ingatlan megvásárlása

Projektvezető

  • Adásvételi szerződés

  • Átutalás igazolása

  • Földhivatali bejegyzés

2024. december

Teljes szállodaépület és wellness átépítés („2” Változat szerint)

Projektvezető / Vállalkozó

  • Tervrajz

  • Átépítés, bővítés ütemterv

  • Megbízási Szerződések

  • Beszerzési Szerződések

  • Árajánlatok

2023. december 30.

Projekt befejezését jelző a kommunikációs tervnek megfelelő zárórendezvény és sajtóanyag

Projektadminisztrátor / Projektkoordinátor

  • Rendezvényterv

  • Kommunikációs terv

  • Sajtóanyag (fénykép, videó, cikk, nyilatkozat)

  • Promóciós ajándéklista

2023. december 31.

Projekt befejezése

Projektvezető

  • Fotódokumentáció

  • Projekt Adminisztráció

  • Teljes dokumentáció (szerződések, stb.)

 

 

3.1.4. A beruházás teljes költségének összetétele – költségvetés szöveges összefoglalása költségmeghatározás nélkül

 

  1. Előkészítési költségek

 

A projekt előkészítése, a vállalkozási tevékenységek előtt szükséges olyan anyagi költséggel járó folyamatok megvalósítása, mely elengedhetetlen az Üzemeltetéshez.

Ilyen előkészítési költségek a

  • cégbejegyzés – vállalkozás indítás költségei:

  • weboldal tervezés és üzemeltetés

  • kereskedelmi és vendéglátó egységek üzemeltetésének engedélyeztetési költsége

  • fürdőtó vízminőség vizsgálatának költsége

  • projektmenedzsment költségek

  • egyéb költségek

 

  1. Beruházás – beszerzés

 

A beruházás során törekedünk a költséghatékonyság tekintetében, a felhasználható összeget minél gazdaságosabban, de a projekt sikerességének növekedésében legjobban kihasználni.

A felújítás tekintetében törekedünk rá, hogy az ingatlan épületei télen is látogatható, szállásként üzemeltethetőek legyenek. Ennek megfelelően bár sok fejlesztést nem valósítunk meg az eredetiFejlesztési Tervből, azonban a lehetőségeket megteremtjük a szezonalitás kitolására, folyamatos megszüntetésére.

Az eszközbeszerzéseket minden esetben a megbízhatóság és a költség is jellemzi, a cél a későbbi karbantartási költségek csökkentése és az eszközök élettartamának növelése.

Egyéb beszerzéseket azonban az üzemeltetési bevételek során, vagy egyéb támogatások megszerzésével eszközölünk, mivel elsősorban a cél az üzemeltetés megfelelő színvonalának és a szolgáltatások meglétének biztosítása.

A kereskedelmi egységek első havi árubeszerzését is ehhez a költséghez írjuk, mely az üzemeltetés megkezdése után folyamatosan fogja termelni a további árukészlet megrendeléséhez szükséges összeget.

A felhasználható összeg nem sok, ezért fontos, hogy a bevételtermelő tevékenységek elinduljanak, és folyamatos költséghatékonyság jellemezze a vállalkozást. A költséghatékonyság azonban nem mehet a színvonal és a élmény rovására és nem okozhat kárt a dolgozóknak sem.

 

  1. Működési/Üzemeltetési költségek

 

A Támogatás egy része magában foglalja az első fél évre szánt üzemeltetési költséget is, mely bérköltségből, közüzemi költségekből, egyéb költségből áll. Ez a költség azonban előlegezés, mely az üzemeltetés során visszaforgatásra kerül a vállalkozás fejlesztésébe.

A bérköltségek tekintetében jelenleg is vannak bértámogatások, tehát az alapja valós, csupán mi ezt egy támogatási formában lévő összegből kívánjuk felhasználni.

 

  1. opció: Ingatlanvásárlás

 

Az ingatlan megvásárlásának összege 380 millió forint. Ezt a mellékelt törlesztő tervezet alapján vagy Állami Támogatott hitelből vagy egyéb visszatérítendő/vissza nem térítendő forrásból kívánjuk finanszírozni.

Ez a költség opcionális idejü, mivel a a Közösségi Finanszirozás egyik alapvető célja a hitel Önerejének mihamarabbi összegyüjtése. 

 

 3.2          Projekt elemek

3.2.1. Szálloda és környéke

Bejárat

Az ingatlannak négy bejárata található, ebből a főbejárat és a Parkerdőbe vezető oldalsó bejárat a Hácsra vezető főútról nyílik. A főbejáratnál található egy kis faépület, mely nem felel meg a jelenleg tervezett szolgáltatásoknak, ezért cseréje után, egy pénztári géppel és biztonsági személyzet számára megfelelő helyiségekkel rendelkező épület kerül felépítésre. (előzetes tervrajz kész). A bejáratnál dolgozók feladata lesz a gépjárművek parkoltatása, parkba látogatók ellenőrzése, jegyértékesítés és a szállóvendégek irányítása.

 

Parkoló

A portaépület mellett, valamint a szállodaépület mellett található aszfaltozott parkolóhelyek közel 50 gépkocsi elhelyezését biztosítják, ezen kívül lehetőség van buszok parkoltatására is.

 

Kerítés

Az ingatlan teljes területét kerítés védi a külső behatolóktól, vadállatoktól. Ez a nagyjából 2400méter hosszú kerítés folyamatos odafigyelést igényel, megfelelő gondozással távol tartja a kéretlen, látogatókat veszélyeztető állatokat (róka, sakál, szarvas stb.) és a engedély nélkül behatoló személyeket.

 

Szállodaépület

A szállodaépület nagyjából 2000nm-es, melybe beletartozik a bár és az étterem, és kiszolgálóhelyiségei. A szálloda 2 csillagos megfelelőségét a jelenlegi tervezetnek egy csillaggal szeretnénk növelni. Azonban a projekt befejezésével mindenképp 4 csillagos szállodává szeretnénk minősíteni wellnessépülettel. A projekt befejezése után az alsó két szint megváltozik, kiegészül és áthelyeződik az étterem, valamint csatlakozik az épülethez egy konferenciaterem is.

 

Irodaépület

Az irodaépületben helyezkedik el többek között a vegyesbolt, valamint a létesítmény vezetésének és a projektmenedzsmentnek is az irodái.

 

Szociális épület

A nem a dolgozói szálláson lakó dolgozók ebben az épületben tudnak átöltözni és tárolni a személyes dolgaikat.

 

Dolgozói Szállás

A vállalkozás lehetőséget biztosít távolról érkező vagy lakhely nélküli dolgozók szállásolására is. Ennek az épületnek a funkciója a szállásadás, egy helyiségben több személy részére, külön női és férfi résszel.

 

Apartmanok

3 db apartman épület, egyenként két helyiséggel, melyek főzőhelyiséggel és fürdőszobával rendelkeznek. Normál felhasználás tekintetében egy helyiségben 4 személy szállásolható, igény esetén +2 főnek pótágyat biztosítunk.

 

Magtár (műhely)

Az eredetileg magtárnak nevezett épület átalakításával a szálloda műszaki személyzetének raktára, szerelő műhelye készül el.

 

Istálló (lovarda)

Az istálló jelenlegi állapotában nem felel meg az elvárásoknak, felmérése szükségeltetik az átépítésére vagy felújítására. A lovarda tekintetében a cél egy legalább 3 patkós minősítés elérése.

 

Sportpályák

A területen két elkerített, de jelenleg felújítást igénylő teniszpálya, valamint egy focipálya található. Az elsődleges fejlesztés során kialakításra kerül egy lábteniszpálya és egy röplabdapálya. A későbbi fejlesztések során, a projekt végére kialakításra szánunk egy kosárlabdapályát, és egy strandröplabdát.

 

Zöldterület

A szálloda rengeteg kerttel, sziklakerttel és zöldövezeti növényzettel (bambusz, fenyő, gyümölcsfa) rendelkezik, melyek különböző gondozást, odafigyelést, felújítást és egyes esetekben teljes átépítést igényelnek.

 

 

3.2.2. Kemping és környéke

Kemping zöldterület

A kemping rengeteg kerttel és zöldövezeti növényzettel (bokrok, fenyőfa, gyümölcsfa) rendelkezik, melyek különböző gondozást, odafigyelést, felújítást és egyes esetekben teljes átépítést igényelnek.

 

Játszótér

A kempingben található játszótér rönkalapú játszótéri játékokból, többek között csúszdából mászókából és hintából áll. Tervezett fejlesztésként mókuskerék, homokozó és pingpong asztal kerül kihelyezésre.

 

Szociális főépület (kemping főépület)

A kempingezők itt tartózkodásának könnyítése érdekében az épületben külön férfi és női részre osztva található zuhanyzó és wc helyiség, főzésre alkalmas fülke rezsókkal és közösségi hűtőszekrényekkel.

 

Társalgó

A Társalgóban található televízió, valamint a közösségi csoportos foglalkozások megtartására alkalmas székek, asztalok, foglalkozási és gyermekek számára szolgáló eszközök. Igény esetén játszóházat vagy előadótermet lehet kialakítani filmvetítéssel.

 

Büfé épület

A büfé épületében hideg és meleg gyors ételeket, italokat és egyéb csomagolt kész élelmiszert és italt szolgálnak ki.

 

Hátsó kapu

Gyugy felől, vagy Lengyeltótiból Gyugy felé érkező kempingvendégeink a Gyugyi útról is bejelentkezhetnek a Kempingbe a hátsó kapun keresztül.

 

Közmű

A kemping rendelkezik víz-, gáz, szennyvíz és elektromos rendszerrel is, mely közül a víz és az elektromos hálózat az egyes táborhelyeken, lakókocsihelyeken is kivezetésre került.

 

3.2.3. Fürdőtó és környékeElőkészítési költségek

Fürdőtó strandrész

Közel 120méter hosszú strandolásra alkalmas partszakasz egy része füves, melyet a fejlesztések során kvarchomokos kiépítéssel kívánunk kényelmesebbé tenni.

 

Fürdőtó egyéb zöldterület

A fürdőtó környezet is bővelkedik zöldterületben, mind fák, bokrok és egyéb növényzet által. Ezek különböző gondozást, odafigyelést, felújítást és egyes esetekben teljes átépítést igényelnek.

 

Kölcsönző épület

A kölcsönző épület két részből áll, egy pulttal rendelkező helyiségből és egy nyitott két ajtós helyiségből.

 

Mosdó/wc

A strandolók számára kialakításra kerülő két különböző nemű személyeknek mellékhelyiség épület.

 

Játszótér

A strandszakasz és a csúszda után, bokrokkal védett játszótér, gyerekeknek való élményelemekkel (kis ház, hinta, mérleghinta, mászóház)

 

Óriás csúszda

A 9 méteres indítómagasságú csúszda, mely felújítást igényel. A fejlesztési összeg rendelkezésre állásánál felmerülhet a csúszda átépítése, bővítése.

 

3.2.4. Csónakázó (horgásztó) és környéke

Horgásztó

A horgásztó semmilyen horgászati funkciót nem tölt be a fejlesztési időszak, a projekt befejezéséig. Horgászati lehetőségeit nehezíti az évek alatt tóba dőlt fák mennyisége, valamint az ismeretlen nagyságú és fajú halak. A telepítés és a kotrás harmadlagos a projekt ezen tervezetében, mivel a vállalkozás együttműködési partnerszerződést köt a közeli Tölgyes Horgásztóval.

 

Benyúló faépület

Az épület az elmúlt években semmilyen felújítást, karbantartást nem kapott, ezért átépítése fontos. A lebontása után visszaépítés lehetőség szerint elengedhetetlen, kiemelt jellegzetesség lehet pl. esküvői fotózások alkalmával.

 

3.2.5. Parkerdő és környéke

Tanösvény

Az eredeti Tanösvény 9 állomásból állt, jelenlegi tervezet alapján ez megnövelt állomásokkal lenne fejlesztve, egyes elemei átalakításával és kiemelt információs táblákkal és kiegészítő bemutatóeszközökkel. Jellegzetesen három fő faunát mutatna be: tölgyerdő, fenyőerdő, vizes élőhely (kacsató és forrás).

 

Karámok

A karámok eredetileg hazai állatfajok bemutatására szolgált, többek között vízi bivaly, szarvas, őz, vaddisznó és szarvasmarha. A fejlesztés során (a projekt fejezését követő időszakra) ez átalakulna és kiegészülne, egyebek mellett hiúz, szarvasfélék, kis ragadozók, madarak és rókafajták bemutatására létrejövő állatparkká.

 

Futóút

1340 méter hosszú erdei futóút kitűnő a terepfutást kedvelőknek. A Tanösvény mellett elhaladva pedig szakaszonként erdei tornaeszközök segítik az aktív sportot kedvelőket.

 

Zöldövezet

A Parkerdő tulajdonképpen teljes egészében zöldövezet, az erdei ökoszisztéma megbontása nélkül azonban olyan fejlesztéseket kell eszközölni, ami kizárják az invazív fajok térhódítását. Szükséges megtartani a tölgyes és a fenyőerdő uralkodásának a kijelölt területein.

 

Kacsató

A Fürdőtó mellett található, azzal forrással összekötött kis tó kitűnő élőhely víziállatok, kacsák részére. Az elmondások szerint a víz annyira védett a vízinövények és a források által, hogy télen nem vagy csak vékonyan fagy be, ezért a kacsák itt tellenek át. A fejlesztés során a kitakarítása, és környezetkímélő kotrása mellett törekszünk a Tanösvénybe, mint szemléltető jellegű ökoszisztémát bekapcsolni.

 

Rendezvénytisztás

Az ingatlan hátsó , fákkal körülvett eldugott tisztása különleges lehet rendezvények tartására, esküvőkhöz vagy zenei rendezvényekhez megfelelő.

 

 

 

3.3          Költségelosztás

3.3.1. Támogatási összeg felhasználása

 

A Támogatás összege  egyedi, nem meghatározott Pályázat alapján, hanem egyedi Projektre, a Támogatási Tervezetben meghatározott célok megvalósítására kerül felhasználásra. Ennek megfelelően Tervezetben feltüntetett szabályokon kívül a felhasználásban a Projektmenedzsment hozhat egyéb megkötést is.

 

A felhasználás elsődleges felosztása:

 

Felhasználható összeg: kb. 64.000.000 Ft(100%=~200.000EUR)

  1. Előkészítés költségei 4.000.000 Ft (6,25%)

üzleti és pénzügyi terv, marketing terv, előkészítéshez kapcsolódó műszaki, tervezői, tervezési dokumentáció elkészítésének költsége; engedélyek és engedélyeztetések,

  1. Beruházás-beszerzés 40.000.000 Ft (62,5%)

  2. Vállalkozásindítási költség 20.000.000 Ft (31,25%)

 

3.3.2. Nem elszámolható költségek

 

A Pályázatban már összegezésre került többek között a pályázati költségekre vonatkozó szabályok, összesítve a következő költségek a Projekt támogatái összegéböl nem elszámolhatók.

  • A Pályázatban bemutatott bérköltségeken felüli anyagi juttatás (kölcsön, előleg)

  • Egyéb személyi juttatás (jutalom/prémium, végkielégítés);

  • Ingatlanvásárlás (kivéve a q. Támogatási Célként megjelölt hitel és cél esetét);

  • Olyan eszköz, melynek piaci ára legalább 20%-kal alacsonyabb (3 árajánlat vagy internetes ajánlat alapján mért átlag)

  • Olyan szolgáltatás, melynek piaci ára legalább 40%-kal alacsonyabb ( kötelező legkisebb órabér/munkabér és 3 árajánlat vagy internetes ajánlat alapján mért átlag)

  • Késedelmi kamat és bírság, kötbér, perköltség,

 

 

3.4          Fejlesztések és felújítások

3.4.1. Felújítások szükségessége

Az ingatlan bezárásának éve 2011. Az elmúlt 8 évben nem sikerült érdemi változást elérni az ingatlan felújításával kapcsolatban, azon jövedelemtermelő beruházás nem történt. A bezárásig karbantartott és kialakított területeket és épületeket az amortizációs hatások némileg megrongálták, mely kisebb beruházással helyreállítható, de időigényes. Az elmúlt 7 évben többször is értékesíteni kívánták az ingatlant, azonban beruházása a helyi önkormányzat szerint is olyan feladat, mely jelentős szakmai irányítást és tőke bevonását igényli, valamint a terület komplexitása kizárólag turisztikai létesítmény továbbfolytatásában lehet gazdaságos mind a leendő tulajdonosoknak, mind pedig a térségnek.

 

A szálloda jelenlegi épülete a kor szocialista építészetét tükrözi, berendezésével együtt. A jelen jogszabályoknak nem felel meg sem a szezonális üzemeltetése sem pedig maga az egyes szolgáltatási elemek (pl. étterem, bár), ezek berendezése és átépítése az üzemeltetéshez szükséges minimális követelményeknek megfelelően megközelítőleg 10-15 millió Forintot tesz ki. A vendéglátó egység kiemelten jelentős bevételi forrás lehet egyes, különösen a rendezvényekhez (pl. esküvő) tartozó meleg étel előállítási lehetőség tekintetében.

Az épület állaga napról napra fog romlani, amíg a felújításokat meg nem kezdik. Egy folyamatosan használatban lévő épületben is állandó karbantartási munkálatokat kell végezni. Az épület karbantartására 8 éve nem történt előrelépés, ezáltal a beázások (bár kis mértékűek) folyamatosak, a víz és fűtéscsövek a hideg idő miatt és a feltételezett kései víztelenítés miatt némely helyen elfagyhattak. Azok használata balesetveszélyes és az ellenőrzések nélkül gazdaságilag sem javasolt, mivel a károk nagyobb költségeket eredményezhetnek. Amennyiben továbbra is üzemen kívül marad az ingatlan, és az épület felújítása vagy további károsodásának védelme nem kezdődik meg, úgy várható az épület szerkezeti sérülése is, mely ez idáig védett volt. A szerkezeti sérülés az épület teljes visszabontását eredményezi. A megnövekedett törmelék és azok elszállítása költséges és környezetvédelmi szempontból sem gazdaságos.

Az 8 éves üzemen kívüli időszak az elektromos berendezéseket, amilyen a hűtők vagy konyhai eszközök elavulttá, használhatatlanná tehette. A hűtők használaton kívüli tárolása során, a használatukhoz szükséges gázok távozhattak belőlük, illetve a tárolás helyzetére tekintettel egyéb károsodást is szenvedhettek. A jelenleg használható, állapotában helyreállítható berendezési tárgyak azonban a használaton kívüli tárolás miatt folyamatosan elromolhatnak, ezzel felesleges hulladékot generálva a környezetre, és elszállításuk is költségesebb, mivel veszélyes hulladéknak minősülhetnek.

 

A szálloda környezet zöld övezeti, azonban a fenntartásához szükséges emberi és gépi erőforrások nem állnak jelenleg rendelkezésre, amennyiben ez nem változik, úgy hamarosan az invazív fajok, cserjék, valamint a főépületen már érzékelhető futónövények lepik el a területet, ezzel károsítva a tölgyes ökoszisztémáját, valamint az ingatlan épületét és a föld alatti infrastruktúrát is veszélyeztetve.

 

A szállodához tartozó épületek a szállodához hasonlóan is jelenleg használaton kívül vannak, három apartman, egy szolgálati épület, valamint egy irodaépületen külső megjelenésén nem vehető észre az amortizáció, azonban szükséges a karbantartás, mely esetben itt is teljes gépészeti ellenőrzést és esztétikai/energetikai felújítást igényel. Ennek elmulasztásával a főépülethez hasonló módon történhet az épületek állapotának romlása. A dolgozói szállás külsőleg elhanyagolt, szerkezetileg azonban jó állapotban van.

 

Az üzemen kívül helyezett sportpályák az üzemeltetés során is jelentős (inkább időben mint költségben) karbantartást igényelnek, azonban az eltelt évek alatt ezek nem történtek meg, a karbantartást csupán a gyomnövények visszaszorítását jelentette. A sportpályák jellegéből adódóan olyan területek, melyek különleges anyagi karbantartást nem igényelnek, ha már egyszer megvalósulnak. Esetleges fejlesztéseik a bevétel és támogatások összegétől függhet.

 

A kemping jelenlegi épülete kimondottan jó állapotban van, az esztétikai felújítás, esetlegesen a gépészet ellenőrzése és annak átépítése után üzembe helyezhető. Ez természetesen a mostani helyzetet jelenti. Meg kell jegyezni azonban, hogy mint minden épület, ennek az épületnek is folyamatos az állapotromlása. A nyitott belső tér miatt, valamint az esetleges gépészeti hibák által meggyorsulhat az épület jelenlegi helyzetének teljes megváltozása, amely az épület elbontásához vezethet.

 

A Társalgó jelenlegi épülete megmaradt állapotában, külső romlás nem figyelhető meg, masszív betonalapra épített faszerkezetű, körben üveges épület az idő viszontagságait jól viselte, és az üzemen kívüli állapota csupán esztétikai felújítást igényel.

A büfé épülete csupán emberi beavatkozás miatti állapotromlást érzékelt (betört ablakok, ajtóüvegek). Masszív téglafalazata és tetőzete megkímélte az épületet az amortizációtól.

Jelenleg az ingatlan karbantartója egy személy, aki a zöldterület karbantartását is elvégzi. A folyamatos munkája azonban kevés ahhoz, hogy a teljes ingatlant lefedve a fokozatos invazív növények elterjedését megakadályozza. A kemping zöldterületének esztétikai karbantartása az üzemeltetés hiánya miatt felesleges munka és pénzkiadás lenne, ezért ez a karbantartás hanyagolva van.

 

A fürdőtót felesleges több felé osztani elemzés szempontjából, a környéke a megfelelő karbantartás elhanyagolása miatt ugyanolyan állapotban van mint maga a tó fürdésre kijelölt partja. A sáros, iszapos, sok helyen a füves terület eltűnését jelző partoldalak az eredeti tájképet már nyomokban sem tartalmazzák. A felújításhoz emberi erőre lenne inkább szükség, azonban a tóban fellelhető betonelemek egyrészt balesetveszélyesek, másrészt esztétikailag is megkérdőjelezhetőek. Bár az üzemeltetés idején (2010-2011) a jelenlegi tulajdonosok pénzt és időt nem kímélve költöttek a fürdőtó rendbetételére, ebből sajnos azóta partról megtekintve nem látszik semmi.

 

A forrásokat lassan bemossa az eső ellepik a növények. A tóba partoldali fák már bedőlnek és előrevetítik, hogy amennyiben nem változik a helyzet, úgy a tóban fognak maradni. A fürdőtóhoz csatlakozó kacsázótó már most sem látszik ki a benövő nádastól és egyéb vízinövényektől, annak takarítása fontos lenne, ugyanis hamarosan mocsarasodássá alakulhat, mely kiemelkedő jelentőségű a tó élővilágának, valamint a fürdőtóként való üzemeltetés esetén is többletkiadást jelent, nem beszélve a tó vízminőségéról.

 

A zsilipek állapotáról pontos adatokat nem tudni, azonban tekintve a többi építmény karbantartását, figyelembe kell venni az esetleges felújításukat, illetve újjáépítésüket. Ezek azonban az idő előrehaladtával szükségessé fognak válni a karbantartás elhanyagolása miatt. A létesítményeket egy részről költséges tervdokumentációval és engedélyeztetéssel kell elkészíteni, másrészről pedig az újjáépítés munka és többlet kiadás.

 

A horgásztó hasonló állapotban van mint a fürdőtó, a gondozás elhanyagolása a bedőlt fákkal már akadályozza horgászokat, gyakori szakadásokat idézhet elő, ezért a bedőlt fák eltávolítására szükség van. A további karbantartás hiánya, illetve nem megfelelő gondozással a tóba dőlt fák és az erdő lehulló falevelei, termései megbonthatják a tó ökológiai rendszerét. Ezen kívül az elmúlt években nem történt haltelepítés és a halak mennyiségéről, méretéről, fajtáiról sem lehet tudni semmit.

 

Az erdők folyamatos karbantartása erdészeti ismeretek alapján fontos feladat. Egy részről a beteg fák eltüntetése, a betegség továbbadásának megakadályozása, másrészről az invazív fajok irtása, azok elterjedésének megakadályozása.

 

Az erdőben található növények védelme fontos természetvédelmi szempontból, de nem csak növényzet és állatvilág található itt, hanem karámok, melyek olyan vadállatoknak adtak helyet, mint a dámszarvas, vaddisznó, bivaly. Ezek fontos állattartó helyek, nem csupán azért, mert turisztikai szempontból látogatókat vonzott, hanem természetközeli tartásuk (erdő) és esetleges szaporodásukkal állatvédelmi programban (anyagi és marketing támogatásokkal) is részt vállalhatna. A karámok jelenleg üresen állnak, környezetüket benőtte a növényzet és a gaz, az erdei építmények is felújításra, kátépitésre szorulnak.

 

Az erdőben található sporteszközök, sportolási lehetőségek (futóút, erdei sportpálya) teljes felújítást igényel.

 

3.4.2. Felújítási indikátorok

Épületvédelem

  • Az épület amortizálódása miatt szükséges a felújítás, legalább a átépítéses fejlesztés fizikai megvalósulásáig üzemeltetésre kész állapotban tartása. Az egyik fő bevételforrás a szálláshely foglalás mind a szállodában, mind az apartmanokban ésa kempingben. A szolgáltatások tekintetében szükséges a dolgozói szállás és egyéb kereskedelmi egységek épületeinek is felújítása a bevételteremtés, valamint a könnyebb munkarőfelvétel szempontjából.

 

Környezetvédelem

  • Növényzet: a természetes környezet rendben tartásával nem szaporodnak el a kártevő invazív növények, valamint állatok. A rendszeresen karbantartott növényzettel csökkenthetőek a betegségek és a kártevő rovarok megjelenése (kullancs), egyedszámuk emelkedése.

  • Víz: a vízvédelemmel egyrészt a turisztikai attrakciót segítjük, másrészt ökoszisztémájával a talajvíz, állatok, növények védelmét is elősegítjük. A víz folyamatos karbantartásával csökkenthetjük a káros anyagok általi szennyeződéseket, valamint az olyan kártevő rovarok elszaporodását, mint amilyen a szúnyog.

  • Levegő: a energetikai korszerűsítésekkel csökkenthetjük a környezet levegőszennyezését, ezáltal a növényekről terhet veszünk el, valamint mivel a létesítmény völgyben található ezért a vendégek is jelentős tiszta, friss levegőjű környezetben pihenhetnek.

  • Bontással járó szennyezés: A felújítás elmaradásával, illetve a projekt elmaradásával hamarosan az ingatlan szerkezeti bontása kell megtörténjen, ez jelentősen szennyezheti a vizet, a talajt és a levegőt is, melyek révén a növények és állatok is kárt szenvedhetnek. Az átépítéssel, bővítéssel járó bontási és építési munkálatok jelenlegi tervek szerint a lehető legkevesebb hulladékkal és környezetszennyezéssel, környezetterheléssel kivitelezhető.

 

Gazdasági indikátor

  • A felújítások elmulasztásával az 5 év alatt közel 100 közvetlen munkahely veszik el. Ezáltal növekszik a munkanélküliség, az elvándorlás, a bűncselekmények száma, csökken a családalapítási kedv és az felsőoktatásba vágyók száma is.

  • A projekt megvalósítása nélkül közel 30-100 milliós állami és önkormányzati bevétel esik ki, mely a térség szempontjából jelentős fejlesztési lehetőséget jelent.

  • A projekt megvalósítása nélkül jelentős vállalkozói multiplikátor hatások csökkenhetnek, befektetői részről is turisztikai lehetőségek tűnhetnek el. (pl. Zichy Kastély, Pusztaberényi ménes, üres panzióépület)

 

Társadalmi indikátor

  • A munkanélküliség növekedésével az emberek életszínvonala egyenes arányban csökken, növekszik a megbetegedések száma, valamint emelkedni fog a kis értékű bűncselekmények száma (betörés, lopás, garázdaság).

  • A fiatalok elvándorlásával, külföldre költözésével növekedni fog az elöregedés, mely során csökken a vállalkozások bevétele, és jelentősen növekszik az idősek elhalálozása utáni üresen maradt épületek száma (eladó ingatlan).

  • Az iskolaelhagyások számának növelésével csökken az értelmiségi szint, az iskolázottság csökkenésével a munkáltatók is nehezebben találnak komoly munkaerőt, illetve a nem megfelelő képzettségű személyek felvételénél alacsony bér és munkához való hozzáállás lesz jellemző.

  • A közösség széthúzása fokozatosan növekedni fog, mely egyrészt a családi és baráti kapcsolatokat, másrészt a civil szervezeteket és csoportokat fogja jelentősen érinteni.

 

3.4.3. Fejlesztések összefoglalója

 

3. táblázat. Az alapfejlesztések listája Elemekre bontva

ELEMEK MEGNEVEZÉSE

Munkafolyamatok

A) Szálloda és környéke

  • A szállodaépület felújítása

  • Minden építmény esztétikai felújítása.

  • A sportpályák felújítása,

  • zöldterület rendezés.

  • Istálló és Kápolna rendezés.

  • Szolgálati lakások felújítása.

  • Esetlegesen a szálloda bár részének megnyitása.

B) Kemping és környéke

  • Kempingépület felmérése, felújítása.

  • Társalgó felmérése, felújítása.

  • Zöld terület rendezés.

  • Infrastruktúra ellenőrzés, szükség esetén csere.

  • Játszótér felújítás, bővítés.

C) Fürdőtó és környéke

  • Betonelemek eltávolítása,

  • Homokos part létrehozása,

  • zöld területek rendezése,

  • csúszda javítása,

  • kacsató rendezése,

  • források rendezése,

  • növényzet telepítés,

  • infrastruktúra ellenőrzés,

  • kölcsönző épület felújítása,

  • zuhanyzó és öltöző létesítése.

  • Zsilip ellenőrzés

  • Játszótér felújítása

D) Horgásztó és környéke

  • Zöld terület rendezés,

  • Part és víz rendezés,

  • Zsilipellenőrzés,

  • esetleges minimális haltelepítés (ökoszisztéma fenntartás),

  • vízi építmények javítása,

  • parti építmények létesítése

E) Parkerdő és környéke

  • Karámok ellenőrzése, javítása, esetleges bővítése, (Támogatókeresés)

  • állattartóhelyek ellenőrzése, bővítése, erdőtisztítási folyamatok, (Támogatókeresés)

  • új növények telepítése,

  • futóút és sétaút felújítása

  • állatsimogató építés,

  • állatok telepítése a karámokba. (Támogatókeresés)

  • Löszfal beépítése, (veszélyzóna megszüntetés)

  • Tanösvény rendbetétele és bővítése

 

3.4.4. Fejlesztési mérföldkő meghatározások

 

A fejlesztési mérföldkövek nem egyeznek meg a projekt megvalósításának mérföldköveivel, csupán átfedés van bennük.

 

1. Fejlesztési MÉRFÖLDKŐ: Felmérés és felújítás (2020.január-április)

Mérföldkőben teljesíthető fejlesztések:

  • Növénykertek telepítése

  • kisebb bambuszerdő telepítése

  • Gyümölcsfák telepítése

  • Tanösvény felújítása, üzemeltetése

  • Karámok ellenőrzése, javítása, esetleges bővítése,

  • Üdülőfalut jelző táblák kihelyezése, kihelyezettek felújítása

  • Üdülőfalu bejáratának átépítése

  • Szálloda felújítása, üzemeltetése

  • Étterem felújítása, üzemeltetése

  • Kemping felújítása, üzemeltetése

  • Kölcsönző felújítása, üzemeltetése

  • Bár felújítása, üzemeltetése

  • Büfé felújítása, üzemeltetése

  • Csúszda felújítása, üzemeltetése

  • Öltöző és mellékhelyiségek létesítése,

  • Internetes hálózat kiépítése (UTP7, Wifi, Szerver)

  • Kábeltelevízió hálózat (LED televízióval)

  • Női napozó létesítése

  • Játszóterek fejlesztése

  • Források tisztítása és környezet fejlesztés

 

2. Fejlesztési MÉRFÖLDKŐ: Üzemeltetés és alapozás + a 2. üzleti év lezárás utáni időszak

2020-május 1. – 2022. augusztus

Mérföldkőben teljesíthető fejlesztések:

  • Gyermekpancsoló medence

  • Kültéri úszómedence

  • Gyermekpancsoló és Taposó létesítése a Fürdőtó mellett

  • Lovarda üzemeltetése

  • Játszóterek fejlesztése

  • Faházak elhelyezése a Kempingben

  • Külső rendezvényhelyszín rendezése (tisztás)

  • Állatsimogató

  • Erdei sportpálya létesítése

 

3. Fejlesztési MÉRFÖLDKŐ: Vásárlás és Teljes átépítés

2022. szeptember 1-től – 2024- december

  • Szállodaépület átépítése és

  • Wellnessépület felépítése

  • Okos televíziós kölcsönzési rendszer

  • okos televíziós és weboldalas rendelési rendszer

  • vendégkártyás szállodai rendszer

  • Geotermikus hőszivattyú kazánok üzembe helyezése (két kút által)

  • Wellness üzemeltetése

  • Állatpark telepítése és üzemeltetés

  • Társalgó átépítése Kávézó-Pihenővé (2 ütem)

  • Négy évszakos korcsolyapálya

  • Borozó megépítése, üzembe helyezés

  • Aszfaltos vagy Gumilapos Kosárlabdapálya

  • homokos focipálya és röplabdapálya

  • Napozó föveny létrehozása

 

3.4.5. Fejlesztési indikátorokCsúszda felújítása, üzemeltetése

 

  • Környezetvédelem:  A környezetvédelmi szempontból a következő indikátorok jelenségeket vesszük figyelembe.
  • Vízvédelem: az erdők, zöld övezet megtartása jelentős védelmet nyújt a belső vízrendszerre (források, tavak) a külső kémiai és egyéb szennyeződések ellen

  • Zajvédelem: a turisztikai hasznosítás jelentősen kisebb zajhatást produkál más hasznosítási lehetőségekkel szemben. A zöld övezet növelésével ez a jelenség növekszik.

  • Levegővédelem: a zöldövezeti területek megvédésével, a fejlesztések során létrehozható és bővítendő zöld övezeti területekkel a levegő tisztasága jelentősen elősegíthető.

 

Állatvédelem

  • Erdei állatfauna védelme: a 14 hektáros parkerdő állatfaunájának védelme során egybe vesszük a karámban, tartóhelyeken lévő, valamint a Tanösvény részét képező bemutatásra kerülő állatokat is. (pl. szarvas, róka, réti sas, barna rétihéja, sündisznó, szarvasbogár, orrszarvúbogár, nagy éjjeli pávaszem),

  • Vízi állatfauna védelme: a tavak és források ökoszisztémájának védelme. (pl. szivárványos ökle, mocsári teknős, vöröshasú unka, barna varangy, a zöld levelibéka)

 

Növényvédelem

  • Erdővédelem: a jelenleg Tölgyes-, Fenyő és más ősfás parkerdőben folyamatosan burjánzanak az invazív fajok. Ennek visszafordítása, az eredeti ökoszisztémák megtartása környezetvédelmi szempontból jelentős. (pl.ezüsthársas tölgyesek (Tilio argenteae-Quercetum petraeaecerris), a gyertyános kocsánytalan tölgyesek (Querco petraea-Carpinetum praeillyricum), a tölgy-kőris-szil ligeterdők (Querco-Ulmetum praeillyricum), bíboros kosbor )

  • Vízinövény védelem: A vízi ökoszisztémák egyik legfontosabb szereplője a növényzet, ezek közül is jelentős a védett és Tanösvényben bemutatásra is kerülő faj (pl. mocsári nőszirom, vérfűboglárka, keskenylevelű gyapjúsás, vitézkosbor).

  • Hazai őshonos növényvédelem: a területen található zöld övezetekben kialakitott kertek, sziklakertek és egyéb helyek kitűnő tartóhelyek olyan hazai védett és/vagy őshonos növénynek mint amilyen például a ligeti szőlő, a sulyom, nyugati pikkelypáfrány (rakott kőfalnál), magyar pikkelypáfrány, csillagos nárcisz, árnika, orvosi kálmos vagy épp egyes őshonos gyümölcseink közül a sárgabarack, meggy és mandula egyes fajai.

Eltávolításra kerülnek beteg vagy elhalt növények, melyek eltávolítása után az adott terület egészséges növényei jobban fejlődhetnek. A sikeres kezelés után az eredeti természetközeli társulások veszélyeztetettsége megszűnik, a rendszeres természetvédelmi kezelés fenntarthatósága javul. Az Uniós előírásoknak megfelelő (ökológiai) környezetre nem ártalmas rovarriasztó és irtó szerek alkalmazásával csökken a káros rovarok által terjesztett betegségek veszélye, valamint növényegészségügyi fejlődés is tapasztalható lehet. A vízépítési munkákkal érintett helyszínen javul a területek ökológiai vízellátása, a vizes élőhelyek természeti állapota.

Használatra gyakorolt externális hatások (nem a projekt kedvezményezettjénél felmerülő hatás, amely igénybevételét a projekt kedvezményezettje számára nem kell megfizetni):

  • védett fajok állományának, élőhelytípusok kiterjedésének növekedése

  • biodiverzitás növekedése (nem romlik a biodiverzitás, új fajok is megtelepedhetnek)

  • védett értékben okozott kár (védett fajok állománycsökkenése) elkerülése

  • tájképi érték növekedése a tájidegen fajok visszaszorításával, a természetihez közelít tájkép újbóli kialakításával

 

Gazdasági indikátor

  • Vállalkozási indikátor: bevételnövekedés, fejlesztés, kintlevőség csökkentés, Tartozásmentesítés

  • Dolgozói indikátor: stabil munkahely, korrekt vezetőség, megfelelő bérezés, hosszú távú fejlődési lehetőség, tartozásmentesítés,

  • Állami/Önkormányzati indikátor: adók és járulékok általi bevétel, fejlesztési összegek növelése,

A Projekt kezdetétől már több vállalkozásnak adhat bevételt a Megvalósítás, kezdve az építőipari vállalkozásokkal, asztalosokkal, ácsokkal, kőművesekkel, segédmunkásokkal. Az 4 év alatt folyamatos fejlesztések történhetnek a létesítményben, ami több olyan vállalkozót is munkához juttathat, amelyek a térségben jelenleg nem, vagy kevés munkával rendelkeznek.

Az Üzemeltetés megkezdésével az állandó követett munkavállalókon kívül a Létesítmény látogatóit kiszolgáló egyéb vállalkozásnak is fellendülést okozhat, kávézó, pizzéria, vegyes bolt, autós kereskedés, szerviz, benzinkút, csak hogy néhányat említsünk. Ezek bevétele nagyban növekedhet a Kék Tó megnyitásával.

 

 

Társadalmi indikátor

  • Egyéni indikátor: munkahelyteremtés, elvándorlás csökkentés, gyerekvállalás, ingatlan és egyéb beruházás, vásárlás növelés

  • Közösségi indikátor: rendezvények számának növelése, közösségi programok, gyermeknevelési programok (környezettudatosság), iskolaelhagyások csökkentése, képzett személyek növelése, bűnmegelőzés, bűncselekmények csökkentése, társadalmi részvétel,

 

A létesítmény a bezárásáig jelképe volt a város életének, közösségi pont, ahol a helyi önkormányzatok és civil szervezetek gyakran tartották rendezvényeiket. De milyen társadalmi hatásai lehetnek manapság az Üzemeltetés újraindításának?

 

A település fejlődésének szempontjából a következő elmondható, az Önkormányzat többek között az Idegenforgalmi adóból és a Iparűzési Adóból származó bevétel befizetése után visszatudja azt forgatni a város fejlesztésére. Ennek alapján már előny a Projekt, de másik részről a Kék Tó mint a helyi turisztikát meghatározó létesítmény további fejlődéseket hozhat a városnak. A Kerékpáros Turizmus növekedésével célt kaphat a régóta esedékes Kerékpár Út megvalósítása, mely a Balatoni Körútról indulva Gyugyon és Lengyeltótin át, Öreglakon és Marcalin áthaladva érne vissza a Balaton partjára.

 

Említésre került már a személyi jelleg, azon belül az életszínvonal emelkedése. Ez nem csupán a közvetlen résztvevőkre vonatkozik, közvetetten a város lakossága kivétel nélkül nyerhet a projekt megvalósulásával. A munkahelyek teremtése, az iskolások tanulási lehetősége, felnőttek egyes a turizmushoz, állatokhoz való képzettségének megszerzéséhez gyakorlati oktatás biztosítása, mind a város lakosságának életét könnyíti meg.

 

A foglalkoztatással, annak növelésével csökkenthetjük a munkanélküliséget a térségben, emelhetjük a béreket. Már azzal is előnyt élvezhetnek a Kék Tóban dolgozók, hogy stabil, bejelentett munkahelyen dolgozhatnak, és nem kell tartaniuk az ellenőrzések során. A közvetett munkavállalókon kívül a projekt üzemeltetése során is rengeteg embernek adhat megélhetést az ingatlan. Ezzel csökkentve az okot az elvándorlásra, a más településeken munkát vállalásra, illetve megállítani a térség elöregedését, növelve a családalapítás és a helyi vállalkozások életképességét.

 

A Kék Tó megnyitásával a lakosság igényesebbé válhat a szép környezetre, a kultúrára. A fiatalok környezettudatosabbá, és a természetet tisztelővé válhatnak. Ezáltal csökkenthetőek a rongálásos, állatkínzásos és a felelőtlen állattartással járó szabálysértések és bűncselekmények.

 

4. Táblázat – Projekt negatív hatásai és ellenhatásai

NEGATÍV HATÁS

ELLENHATÁS

Szervezett bűnözés térnyerése (kábítószer, prostitúció, gépkocsilopás)

Helyi biztonsági szolgálattal, tervezett járőrszolgálattal és távfelügyeleti Partnerral személyesen garantáljuk a biztonságot, ezen kívül a városban található kihelyezett Rendőrség is. Az életszínvonal emelkedésével is csökken a bűnözés, javul a közösségi összetartás.

Környezeti károk, a kommunális szolgáltatások időszakos nagymértékű igénybevétele

A hulladékok nagy részét válogatás után újrafelhasználjuk, illetve újrafelhasználásra tovább küldjük az annak megfelelő létesítményekbe (feldolgozóipar).

Másféle gazdasági tevékenység hiánya, mono kultúrális gazdasági fejlődés, a turizmus kizárólagos megélhetési forrássá válik

A térségben (a Balatonon kívül) a turizmus elenyésző, de fejlődésre alkalmas, mezőgazdasági és egyéb forrás biztosítja az itt élők megélhetését.

Rövidtávú gondolkodás (szezontól szezonig)

A projekt egyik kitétele, hogy csökkentse és megszüntesse a szezonalitást, több szolgáltatás ezt a célt éri el.

Koncentrált szezonális leterheltség következményei

Nem lesz szezonalitás a létesítményben.

Rövid szezon

Nem lesz szezonalitás a létesítményben.

Pénzközpontú értékrend, anyagiasság

A Projekt árpolitikájából kiderül, hogy nem a pénzközpontúság jellemzi. Az árakat a piachoz állítottuk be és nem az adott szolgáltatási terület (4*os wellness) más helyen lévő politikájához.

Gyors meggazdagodásra vágyakozás, rablógazdálkodás (ördögi kör)

A Projekt költségtervéből kiderül, hogy sem a PM sem pedig a cég vezetői nem terveznek gyors meggazdagodást. Hosszabb távú és stabil munkahelyre, bevételforrásra törekszenek.

Szezonon kívül munkanélküliség

Szezonalitás nélkül teljes évben foglalkoztatjuk az alkalmazottakat.

Rövid szezon miatt lassú megtérülés

Nem lesz szezonalitás a létesítményben.